| BlackRose03 a întrebat:

Cum se manifesta comportamentul pasiv-agresiv?
Ce il determina?
Exista vreo cale prin care o persoana sa "scape" de acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ei sunt in general pasivi la ceea ce se intampla in jur. Hipoactivi si muți in mare parte. Încep să vorbească sau sa atace cand sunt deranjați in mod direct. Asa sunt indiferenti cand nu ii intereseaza ce se intampla. Este o tulburare de personalitate,se dobândește si NU se vindeca, pentru ca nu este o boala mintală! Psihoterapia si medicatia pot preveni stările psihopatologice si pot ameliora tulburarea, dar nu o vindeca. Ca medicamente, anticonvulsivantele sunt foarte bune stabilizatoare de dispoziție. Ca psihoterapie, a se citi terapia cognitiv comportamentală!

1 răspuns:
| mr009 a răspuns:

Pasivii-agresivi sunt genul de oameni care intră în conflicte aproape mereu, chiar și când nu e cazul. Când îi deranjează ceva, (în general) nu iau atitudine direct, ci încearcă să strice treaba, sabotând.
În general, sunt determinați de o filosofie de viață eronată, formată în medii improprii. Tratament psihologic ar fi indicat. Dar conștientizarea este primul pas, persoanele mai puternice cu această personalitate pot rezolva și prin auto-sugestie această chestiune.
Este o chestiune medicală, deci părerea unui medic e cea mai indicată, dacă acesta nu aleargă doar după bani.