| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta dermatita seboreica si cum poate fi tratata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Dermatita seboreica reprezinta descuamarea grasa pe fond eritematos a pielii capului.
Dermatita seboreica este o afectiune cutanata cronica inflamatorie, ce afecteaza zonele bogate in glande sebacee: fata (sprancene, santuri nazale, obraji, scalp) si trunchiul (in dreptul sternului si in pliurile cutanate).

Cauza dermatitei seboreice nu este pe deplin inteleasa, dar este recunoscut faptul ca ciuperca microscopica Pityrosporon ovale este implicata in aparitia acestei dermatoze; la fel si factorii genetici, de mediu si starea generala de sanatate a persoanei.

Radiatiile UVA si UVB inhiba proliferarea ciupercii P. ovale, astfel incat la numerosi pacienti se inregistreaza o ameliorare in timpul verii.

Dermatita seboreica este mai frecventa la barbati decat la femei, probabil deoarece activitatea glandelor sebacee este controlata de hormonii masculini. Dermatita seboreica apare pentru prima data in adolescenta si apare cu intermitente la varsta adulta.

Dermatita seboreica este agravata de modificarile de umiditate, temperatura, de traumatisme (grataj) sau de stresul emotional.

Prevalenta dermatitei seboreice este de 3 -5% din populatie, mai grava la barbati. Matreata, cea mai usoara forma de dermatita seboreica este cea mai frecventa, fiind prezenta la 15 -20% din populatie.

Debutul este de obicei la pubertate, iar varful incidentei se inregistreaza la 40 ani. Dermatita seboreica apare si la sugari, sub forma "crustelor de lapte" si la varstnici.
Semne si simptome

Dermatita seboreica se intalneste la 3 – 5% din populatie si se prezinta sub forma unor placi rosii, acoperite de scuame grase, mai mult sau mai putin pruriginoase.

Aceasta dermatoza este limitata la zonele fetei si trunchiului in care glandele sebacee sunt numeroase si foarte active. Distributia este simetrica, iar regiunile afectate sunt cele acoperite cu par – scalpul, sprancenele, barbia, dar si fruntea, santurile nazolabiale si conductul auditiv extern.
Pe trunchi, scuamele apar in special in dreptul sternului si in pliurile cutanate – zonele axilare, submamare, ombilicale si anogenitale.

Dermatita seboreica ce se manifesta in perioada neonatala, dispare in primele 6 -12 luni de viata, indicand faptul ca este un raspuns la stimularea hormonala materna.

Una dintre caracteristicile dermatitei seboreice este matreata, caracterizata prin descuamarea pielii scalpului, insotita uneori de prurit (mancarimi). Numerosi pacienti cred ca aparitia acestor scuame fine, albe se datoreaza uscarii pielii si utilizeaza mai rar samponul, ceea ce favorizeaza acumularea scuamelor. Inflamatia care urmeaza agraveaza simptomele.

Cazurile mai grave de dermatita seboreica se caracterizeaza prin prezenta unor scuame grase pe fondul unor placi eritematoase. Pacientii acuza prurit si senzatii de arsura in regiunile fetei afectate de dermatita seboreica. Netratate, scuamele se pot ingrosa, devenind galbene si grase. Uneori, apare o suprainfectie bacteriana.

Etiologia dermatitei seboreice ramane necunoscuta, desi numerosi factori (genetici, hormonali, de mediu, etc) sunt implicati.

Pityrosporum ovale (o specie de ciuperca) a fost implicata in aparitia acestei boli. Se crede ca dermatita seboreica ar fi rezultatul unui raspuns inflamator fata de aceasta ciuperca, dar acest lucru nu a fost demonstrat.

P. ovale este prezenta la toate persoanele, dar cauzele care determina aparitia dermatitei seboreice doar la unele persoane nu sunt cunoscute. Nivelul de colonizare al pielii afectate cu acest organism este mai scazut decat cel al pielii sanatoase. Totusi, faptul ca dermatita seboreica raspunde la medicatia antifungica sugereaza ca ciuperca este implicata in aceasta afectiune cutanata.
Factorii genetici si mediu, precum si afectiunile comorbide cresc riscurile de aparitie a dermatitei seboreice.

Desi dermatita seboreica afecteaza doar 3% din populatia generala, incidenta la persoanele cu HIV este de 85%. Persoanele cu tulburari ale sistemului nervos central (boala Parkinson, paralizii ale nervilor cranieni, etc.) par a fi predispuse la aparitia dermatitei seboreice sau sunt refractare la tratament.
Tratament

Igiena pielii joaca un rol esential in controlarea dermatitei seboreice. Spalarea frecventa cu sapun este indicata, deoarece indeparteaza grasimile din regiunile afectate. Expunerea la radiatiile ultraviolete ale soarelui este de asemenea benefica, desi trebuie evitate arsurile solare.
Preparatele farmaceutice utilizate in tratamentul dermatitei seboreice includ agentii antifungici (sulfura de seleniu, zinc pirition, derivati de azol, terbinafina topica) ce reduc colonizarea cu ciuperca P. ovale si agentii antiinflamatori (steroizi topici).
In cazurile grave, agentii keratolitici (acidul salicilic sau produsele ce contin gudron) pot fi utilizati pentru indepartarea crustelor dense, in asociere cu aplicarea unor steroizi topici. Alte solutii pentru indepartarea crustelor constau in aplicarea unor uleiuri (de masline, etc.) pentru dizolvarea crustelor in timpul noptii, urmata de utilizarea unui sampon ce contine gudron.
In cazurile refractare la tratament, solutia consta in administrarea unor agenti ce suprima activitatea glandelor sebacee (isotretinoin).

Tratamentul scalpului
Numeroase cazuri de dermatita seboreica pot fi tratate eficient prin utilizarea zilnica sau o data la 2 zile a unui sampon antimatreata ce contine 2, 5% sulfura de seleniu sau 1 -2% zinc pirition. Se poate utiliza si un sampon ce contine ketoconazol. Samponul trebuie aplicat pe scalp si lasat sa actioneze 5 -10 minute inainte de spalare. Dupa ce afectiunea este controlata, frecventa utilizarii sampoanelor medicale poate fi redusa la 2 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutia 1% de terbinafina este de asemenea eficienta in tratamentul dermatitei seboreice ce afecteaza scalpul.
Daca scalpul este acoperit cu scuame dense, acestea pot fi indepartate prin aplicarea unui ulei cald pe scalp si spalarea dupa cateva ore cu un sampon ce contine gudron. O alternativa este aplicarea pe durata noptii a unui produs keratolitic ce contine gudron, apoi acoperirea scalpului cu o folie de plastic, urmata de samponare dimineata.
In cazul unei inflamatii, tratamentul consta in aplicarea de fluocinolon acetonid pe intreg scalpul, umezit in prealabil, acoperit pe timpul noptii cu o folie de plastic, apoi samponat dimineata. Tratamentul poate fi repetat in fiecare seara pana la disparitia inflamatiei, apoi efectuat de 1 -3 ori pe saptamana sau in caz de necesitate. Solutiile, lotiunile sau unguentele cu corticosteroizi pot fi utilizate de 2 ori pe zi, timp de 1-3 saptamani in locul aplicarii de fluocinolon acetonid. Tratamentul poate fi intrerupt odata cu disparitia pruritului si a eritemului. In continuare, se utilizeaza sampoanele antimatreata. Pacientii trebuie sfatuiti sa uilizeze cu moderatie steroizii topici puternici, deoarece excesul poate duce la atrofia pielii si telangiectazie.

Tratamentul fetei
Portiunile afectate ale fetei pot fi spala-te frecvent cu sampoane eficiente impotriva dermatitei seboreice. Crema de ketoconazol 2% poate fi aplicata 1 -2 ori pe zi pe zonele afectate. Deseori, crema de hidrocortizon 1% poate fi adaugata pentru a opri eritemul si pruritul.

Tratamentul pielii corpului
Dermatita seboreica ce afecteaza trunchiul poate fi tratata prin spalarea frecventa cu sapunuri ce contin zinc sau cu sampoane ce contin gudron. In plus, ketoconazol crema 2% si/sau cremele, lotiunile sau solutiile de corticosteroizi aplicate 1 – 2 ori pe zi se dovedesc a fi eficiente. Peroxidul de benzoil este de asemenea eficient in controlarea dermatitei seboreice a trunchiului. Acesti agenti pot usca in mod excesiv pielea, astfel incat pacientii pot aplica o lotiune hidratanta dupa tratament.

Tratamentul in cazurile severe

Pacientii cu dermatita seboreica severa ce nu raspunde la tratamentele topice obisnuite pot fi candidati pentru terapia cu isotretinoin.
Isotretinoin poate antrena o reducere cu 90% in dimensiunile glandelor sebacee, ce corespunde unei reduceri in producerea de sebum. Isotretinoin poseda si proprietati antiinflamatoare.
Tratamentul cu doze zilnice de isotretinoin poate avea drept rezultat o ameliorare a dermatitei seboreice severe dupa patru saptamani. Apoi, se instituie un tratament de mentinere cu doze mai mici pe parcursul mai multor ani.
Tratamentul cu isotretinoin este indicat unui numar mic de pacienti, din cauza efectelor adverse pe care le prezinta. Isotretinoin este un agent teratogen (poate produce malformatii fatului), iar printre efectele sale secundare se numara: hiperlipidemie, neutropenie (scaderea numarului de globule albe), anemie si hepatita; cheilita, xeroza, conjunctivita si uretrita. Utilizarea pe termen lung a fost asociata cu dezvoltarea hiperostozei scheletale idiopatice difuze (HSID).
Detalii pe ROmedic- ghid medical online-

63 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput am folosit Selegel apoi NodeS-Bioderma, iar cel mai bun se pare a fi un sampon de la plafar PetroleHahn-Stop Peliculare.
Pentru fata ma spal tot cu el, dar e bun si sapununul Eucerin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe acest site au intrat foarte putini din cei ce sufera de aceasta boala inventata de lanturile farmaceutice mari care scot profituri uriase din asta, noi suntem cei ce cotizam si suferim.
De aproximativ 5 ani sufar si eu si am incercat tot ce exista in farmacii cu rezultate mai bune sau mai putin bune.
problema e ca elocomul si tratamentele cu corticoizi au fost cele care mi-au agravat boala.
o atentionare speciala pentru cei ce sunt la inceput : Nu folositi decat spirt pentru dezinfectia petelor si crema de galbenele pentru vindecarea ranii.Produsele din farmacie sunt special copncepute sa opreasca boala pentru un timp si nu pe vecie ca aici e succesul financiar.
voi reveni.sanatate maxima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu folositi crema de galbenele, cum am gasit scris pe aici. M-am dat si eu gandindu-ma ca imi va face bine si in dimineata urmatoare m-am trezit cu o rana de marime tripla.
Eu folosesc Nidoflor pentru fata. Pentru scalp inca mai caut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am dermatita seboreica si o tin la distanta cu sampon dalin, este pentru copii dar functioneaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rugativa la sfanta marta:
Sfanta Marta, ma indrept catre tine plin(a) de incredere, cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa o fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in dorintele si suferintele mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania. Te implor, roaga-te pentru mine si familia mea sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi, asfel incat sa ne invrednicim a primiajutor la nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum( aici spui dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate, precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau:
Sfanta Inima la lui Isus Hristos ajuta-ma grabnic, nu ma lasa, caci eu te voi slavii incunostiind pe toata lumea de minunea ce ai facut pentru mine.
Iti sarut picioarele tale sangerande, spal cu lacrimile mele toate ranile primite si astept cu credinta in suflet ca in aceasta rugaciune de 25 de zile sa iti apleci ochii milostivi si asupra mea. Amin - rugati-va este mai eficient decat sa cumparati toate produsele farmaceutice care nu fac altceva decat sa tina sub control boala fara a vindeca-o insa definitiv''mafia medicamentelor'' sper sa va vindecati cu toti. sa va aju-te Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu folositi hidrocortizon ca deveniti dependenti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel cu inalbitorul:te rog zi concentratiile si pe unde l-ai folosit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot in legatura cu inalbitorul as mai vrea sa-mi spuneti va rog si perioada aproximativa de timp in care a dat rezultate macar unul dintre voi.Astept cat mai curand raspunsurile.
Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce cantitate de vanish ai pus?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, eu am primit o reteta de la dermatolog,
-orungal 2/zi timp de 2 saptamani, apoi o luna 2 /saptamana
-diprosalic alternativ cu daivonex inainte de spalare
mie imi este foarte bine, aveam scuame pe scalp, sprancene, urechi. Orungalul trebuie luat doar dupa ce mancati caci altfel veti avea niste dureri ingrozitoare de stomac.
sper sa scapati de dermatita seboreica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,si eu am aceasta boala de aproximativ 7 ani,pentru fata va recomand crema blue cap, are efecte rapid si poate fi utilizata pe termen lung, e pe baza de zinc pirition

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna tuturor sufar de DS de vreo 5 ani si am incercat toate cele, Advantan crema, dar dupa 3 zile imi aparea din nou pe fata...asa ca am fost la un alt dermatolog si mi-a prescris metroruboril,ma dadeam in fiecare dim si seara si aveam fata curata, nu mai aveam pete rosii nici scuame, dar dupa 7 luni, pielea se obisnuise cu crema si nu isi mai facea efectul, eu acum sunt in itallia.si de curand a aparut pe piata o crema se numeste Aluseb, si contine o substanta numita Alukina, eu ma dau de 15 zile,si am fata curata si fina,nu mai am probleme,din cate am vazut alte persoane,au spus ca dupa ce nu au mai folosit crema,DS nu a mai recidivat, sper ca v-a ajutat, informatia meabig grin

| Bogdan_1648 a răspuns:

Prin rugaciune puteti scapa de acesta dermatita. Va rog sa ma credeti, din suflet va rog. Eu am avut aceasta dermatita de 11 ani si abia acum m-am vindecat de aproximativ 3 luni nu mai am nimic, si nu am mai folosit nicio crema. Am folosit tot felul de creme de la nizoral la triderm si avantan, dar reaparea cand nu le mai foloseam. Totul tine de sistemul nervos, folositi ceaiuri pentru sistemul nervos si nu mai dati cu creme pe fata. Incercati sa scapati de boala din interior si nu de ceea ce se vede. Rugaciunea ajuta pentru ca va da incredere, iar sistemul imunitar poate lupta cu boala. Sanatate la toata lumea. Dumnezeu sa va ajute.

| Bogdan_1648 a răspuns:

Prin rugaciune puteti scapa de acesta dermatita. Va rog sa ma credeti, din suflet va rog. Eu am avut aceasta dermatita de 11 ani si abia acum m-am vindecat de aproximativ 3 luni nu mai am nimic, si nu am mai folosit nicio crema. Problema consta in sistemul nervos. Nu mai folositi creme, luati ceaiuri pentru sistemul nervos sau pastile din plante calmogen, eu asa am scapat. Am folosit toate tipurile de creme de la nizoral, triderm si avantal si nimic, cum nu mai foloseam imi reapareau si la nivelul intregii fete

| Bogdan_1648 a răspuns:

Prin rugaciune puteti scapa de acesta dermatita. Va rog sa ma credeti, din suflet va rog. Eu am avut aceasta dermatita de 11 ani si abia acum m-am vindecat de aproximativ 3 luni nu mai am nimic, si nu am mai folosit nicio crema.

| Bogdan_1648 a răspuns:

As vrea sa stiu cum se manifesta la voi dermatita seboreica. Pt ca mie imi apar cateva puncte de roseala si apoi se in cateva ore ma inrosesc pe toata fata (inclusiv pleoape), dupa ce se inroseste ( dar un rosu aprins ) se usuca fata si ma ustura ingrozitor dupa care se decojeste (exact ca dupa bronz vara)apoi trece singura fara sa mai dau cu crema sau altceva, nici nu zici da am avut ceva.De obicei imi apare pe sistem nervos sau cand mananc condimentat. Am fost la 5 doctori dermatologi si unii spuneau ca este o alergie alti ca ar fi dermatita seboreica nici nu mai stiu ce sa cred ca de 12 ani ma tot chinui cu ea. Este intr-o faza mai avansata ca la inceput imi apareau niste pete mai mici dar acum s-a estins pe toata fata (obraji, tample, pleoape, nas. Nu stiu dermatita seboreica trece singura in 4-5 zile fara sa dai cu nimic pe fata? asa ca la mine. va rog ajutati-ma si pe mine sa scap de boala asta.
Multumesc anticipat!

| Trick a răspuns:

Eu am impresia ca e de la zahar.am citit undeva ca zaharul deterioreaza colagenul si elastina si reduce elasticitatea si fermitatea pielii si duce la secretarea sebumului in exces.incercati nu va mai atingeti de chestii ce contin zahar ca nu va costa nimic

| Ombladon1394 a răspuns:

Salutari. Am suferit si sufar de o dermatita seboreica. La inceput era foarte servera, ajungand la mancarimi extrem de neplacute, plus ca toata fata mi se descuama in jurul nasului, barbiei, sprancenelor, aratam de-a dreuptul oribil, nu-mi mai venea sa ies din casa. Am incercat si multe creme miraculoase. Singurele lucruri care au avut efect au fost pastilele Roaccutane, care le-am luat foarte putin datorita reactiilor adverse care m-au cam speriat, iar in decursul a 2 ani, folosesc sapunuri cu sulf. Atentie, eu am tenul gras, deci sapunul cu sulf imi este recomandat, nu stiu daca este bun si pentru cei cu tenul uscat. Cel mai important este ca sa tineti dieta. Fara PRAJELI IN ULEI! La grasime va mai puteti intinde putin, la fel si la ciocolata, dar cu simt. Sper ca v-am fost de ajutor, toate cele bune!

| emorph a răspuns:

Buna,in urmatoarele randuri va voi prezenta o metoda pot sa zic eu extraordinara pentru a scapa de dermatita seboreica-(temporar)- de ordinul lunilor.

Detin in control aceasta boala magnifica si interesanta de aprox.3 ani si 2 luni.

Am invatat aproape tot ce este de invatat despre ea, si pot sa zic ca...is un om foarte ghinionist... facand parte din cei 7% care sunt sensibil la aceasta ciupercutza de camphappy.

Asadar sa trecem la subiect.
1)cand deja simtiti ca incep mancarimile pe fata de obicei in juru nasului va mananca, apoi va mananca scalpul sa stiti ca este o alerta, mai aveti max 72 de ore pana cand ciupercutza o sa va invadeze fata cu petele ei rosii.

Ce sa fac acum?!
Buna intrebare,deci asa...

Fuga fugutza pana la cea mai apropiata FARMACIE non-stop, apoi achizitionati crema : F U C I C O R T - un tubuletz mic si rosu cu alb, in valoare de max. 24RON.

Acasa, va spalati pe cap, dar mare atentie repet- DOAR CU APA CALDUTZA fara sampoane si fara sapunuri si uleiuri si etc.

Dupa ce v-ati spalat aplicati un strat Gros de crema pe toate fata in special la marginea fruntii unde face contact cu parul.

2)Ok bun...dar pe cap ce fac acum?!

Cel mai bun tratament, ieftin si totodata ajuta la ten happy

1 data pe saptamana o sedintza de solar de 6-7 min.

In incercarea mea de a estompa aceasta boala, am observat cel mai bine printre randuri de sampoane, creme si porcarii de astea.ca de fapt micuta ciuperca e foarte sensibila la radiatiile UV.

Asadar, o mica sedintza de acest gen va poate tine in frau dermatita pe viata.si ma refer pe viata

happy

Crema fucicort sa fie aplicata doar seara, si daca a trecut roseata si petele sa o puneti mai rar un pic, odata la 3 zile seara.

solarul odata pe saptamana,si uite asa dermatita ramane in stadiu incipient.

Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui mesaj, va doresc din suflet sa reusiti sa faceti ceva daca mai sunt intrebari puteti sa imi trimitei un mesaj privat oricand, va stau la dispozitie cu orice nelamurire.

| anonim_4396 explică (pentru emorph):

Exista o substanta naturala numita citral. E prezenta desigur in lamaie, dar si in roinita,lamaita(lemon verbena), lemon myrtle(nu stiu cum se traduce), lemongrass. Are proprietati anti-fungice(chiar si impotriva Pityrosporum), asa ca o infuzie din aceste plante, pusa pe cap peste noapte, poate face minuni.Eu am facut un test si m-am dat la nas cu suc de lamaie si imi trecea in cateva zile roseala si nu mai se cojea pielea. Dar reaparea dupa cateva zile. Lamaia are cam putin citral si probabil din cauza asta(cautati pe wikipedia "citral" - e mai buna varianta in engleza) PS: daca nu aveti o dieta echilibrata nu puteti scapa de dermatita asta nasoala. Nu mai zic de dieta spirituala echilibrata happy

| b0ldiu a răspuns:

Buna la Toti, Dermatita seboreica poate fi tratata cu inalbitor.cand faceti baie turnati in cada o canita mica de inalbitor.Este ultimu tratament aparut pe piata care vindeca eczema seboreica.Am testat si eu si este adevarat acum am fata curata de cand urmez tratamentu asta numai am scuame grase pe fata...Mult Norocwinking

| b0ldiu a răspuns:

"capacap38"Daca ai scapat de aceasta boala poti sa ne spui si noua ce contine aceasta crema./

| silvana1808 a răspuns:

Buna ziua,
Raspunsul meu este de fapt o intrebare: chiar da rezultate acel tratament cu inalbitor? Si este vorba de inalbitorul de rufe? Unul anume? M-am "limitat" la 3 intrebari happy

| capacapa38 a răspuns:

Detin o crema impotriva scuamele de pe cap daca sunt rosii si mancarimi frecvente urmate de un puruit daca santeti interesati id-ul de mesenger este capacapa38. Daca ati incercat tratament dermatologic si nu au dat rezultatele scontate date de medicul dermatolog contactati-ma poate va pot fi de folos fiindca si eu am fost in aceiasi ipostaza unde am cheltuit zeci de milioane pe tot felul de medicatii elvetiene, romanesti, timp de 6 ani si mi-a trecut cu acest tratament unde multumesc lui D-zeu ca se extindea pe tot corpul. O viata frumoasa sa aveti pentru. ca eu acum parca m-am nascut din nou, intr-adevar si din cauza stresului am avut un stres puternic adunat cu cel cotidian.

| karmenvisan a răspuns:

Am dermatita seboreica de 17 ani tratata dupa capul meu.va rog sa nu faceti aceeasi greseala,este bine sa mergeti la dermatolog ca sa va puna diagnosticul exact. O recomand cu drag pe dr Chebac de la Spit Colentina care este renumita ca face minuni cu fata. Dupa mult timp, am reusit sa ajung la ea si vreau sa spun ca cea mai mare greseala pe care o poate face cineva este sa foloseasca cortizon,fiindca devine dependent de el, iar pentru a scapa de dependenta este foarte greu pentru pacient, datorita reactiilor pe care le poate avea( de la individ la individ). Deci sub nici o forma nu folositi cortizon(vezi acel nidoflor si altele ).Pot sa spun ca m-a ajutat foarte mult sampon MEDIKET PLUS (pentru cap), iar pentru fata degresare cu IVAPUR de 2 /zi, dupa care am dat cu CAPILIN de cate ori simti nevoia si cu IVAMATdimineata, plus seara o solutie facuta de laboratoarele farmaciilor, data dupa o reteta de la dermatolog.Trebuie neaparat luat legatura cu dermatologul si inca o data -NU FOLOSITI NICI O ALIFIE PE BAZA DE HIDROCORTIZON -(da dependenta si sevrajul poate fi urat, dar se scapa de dependenta cu rabdare )va spun din proprie experienta (de 17 ani -foloseam alifii pe baza de hidrocortizon ).Va mai tin la curent. Acum pot spune ca ma simt bine, dar mai am perioade cand mai apare si folosesc mai departe acele cosmetice de la ivatherm si ivostim care ma ajuta f. mult. Succes!

| Vacariu_Magda_1970 a răspuns:

Lotiunea Dermapin cu laptisor de matca si polen este foarte buna pentru aceasta problema.

| mihaiion a răspuns:

Deci... Nu are rost sa va spun multitudinea de tratamente incercate si care nu au avut rezultate ori au avut rezultat pe termen scurt.
Pentru ameliorare: Sapun cu sulf de la farmacie (miroase a ou clocit dar are rezultate bune) zilnic (seara) spalat fata si zonele afectate. Pentru scalp : diprosalic lichid. Se maseaza scalpul dupa spalare.Va recomand bai de ape sulfuroase si soare(dimineata si seara! Nu va prajiti ca dati in cancer!). Deasemeni acupuncura si sport.
Factori favorizanti: STRESUL, emotiile puternice, hrana(prajeli, carne de porc), problemele digestive (diaree, constipatie), fumatul, alcoolul.

| crinaionu a răspuns:

O infectie tare deranjanta si enervanta.inca ma lupt cu ea.am ajuns la un endocrinolog care mi-a recomandat peste zi crema clenia, iar peste noapte sa ma dau cu nizoral crema, iar pentru scalp am asorian.pe scalp nu mai am nimic dar fata este inca "in reparatie". si e tare deranjant.rugaciuni multe. poate trece! mult noroc!

| spinex a răspuns:

Legat de crema blue cap,problema e ca trebuie sa te dai aproape zilnic, boala recidiveaza, in SUA e interzisa deoarece e suspectata ca are steroizi nespecificati in componenta ei

| ramosoane a răspuns:

Ma fratilor cum scap de boala asta..dermatita sebroica, am incercat cu xamiol si elocom dar degeaba nu a avut efect? daca ma poate ajuta cineva, va las adresa mea de mess ramus_marius@yahoo.com..sanatate.

| Ombladon1394 a răspuns (pentru ramosoane):

Salutari. Am suferit si sufar de o dermatita seboreica. La inceput era foarte servera, ajungand la mancarimi extrem de neplacute, plus ca toata fata mi se descuama in jurul nasului, barbiei, sprancenelor, aratam de-a dreuptul oribil, nu-mi mai venea sa ies din casa. Am incercat si multe creme miraculoase. Singurele lucruri care au avut efect au fost pastilele Roaccutane, care le-am luat foarte putin datorita reactiilor adverse care m-au cam speriat, iar in decursul a 2 ani, folosesc sapunuri cu sulf. Atentie, eu am tenul gras, deci sapunul cu sulf imi este recomandat, nu stiu daca este bun si pentru cei cu tenul uscat. Cel mai important este ca sa tineti dieta. Fara PRAJELI IN ULEI! La grasime va mai puteti intinde putin, la fel si la ciocolata, dar cu simt. Sper ca v-am fost de ajutor, toate cele bune.