| NekoCat15 a întrebat:

Cine are dermatita seboreica? De la ce varsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate. Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice. Nu este contagioasa. Sunt afectate tegumentele scalpului, sprancenelor, fruntii, fetei si ale santurilor nazale. De asemenea, mai poate fi localizata pe pielea din spatele urechilor, in canalul auditiv extern si pe tegumentul trunchiului, in special in dreptul sternului sau in pliurile cutanate. Vindecarea necesita ingrijirea adecvata a leziunilor si monitorizare starii generale si a evolutiei sub medicatie de catre un medic dermatolog.Pe tegument apar cruste (scuame) albe, care se pot desprinde, ramanand niste pete rosiatice. Scuamele se fixeaza pe firele de par. Ele pot provoca prurit (mancarimi), dar leziunile sunt de obicei nedureroase, daca nu apar complicatii infectioase.Cauzele dermatitei seboreice sunt necunoscute.
Printre factorii de risc se numara:
- stresul
- temperatura excesiv de calda si umeda sau temperatura rece si uscata
- spalarea rara cu sampon
- pielea grasa
- alte afectiuni cutanate, precum acneea rozacee, acneea vulgara sau psoriazisul
- obezitatea
- boala Parkinson
- folosirea de lotiuni care usuca pielea, ce contin alcool
- lipsa odihnei suficienta.
Pentru diagnostic este necesara observarea de catre bolnavi a simptomelor si efectuarea anamnezei si a examenului fizic de catre medicul pediatru sau dermatolog. In cazul copiilor, parintii sunt cei care trebuie sa observe afectiunea si sa o relateze medicului dermatolog sau pediatru.
Parintii sau copilul trebuie sa folosesca samponul pentru spalarea viguroasa a parului, zilnic. Samponul folosit nu este atat de important, precum modul in care frecati pielea capului. Crustele trebuie indepartate cu ajutorul unghiilor, in timp ce se spala cu sampon si trebuie frecat scalpul pentru celule putin 5 minute.(ingrijirea la domiciliu)
Pentru matreata in cantitate mica, se recomanda sampoane eliberate fara prescriptie medicala si lotiuni pentru lubriferea tegumentului. Pentru probleme severe se recomanda:
- sampoane ce contin gudron sau creme pentru scalp ce contin cortizon; pentru a putea aplica medicatia pe scalp, parul trebuie impartit in suvite si unguentul sau lotiunea trebuie aplicata viguros, prin frecare la nivelul pielii scalpului
- steroizi aplicati topic la nivelul altor zone afectate.
Nu exista restrictii din punct de vedere al activitatii. Activitatile in afara casei in timpul verii pot fi de folos. Nu se recomanda o dieta speciala. Trebuie sa evite alimentele care par sa inrautateasca situatia.
Este permis mersul la scoala sau la serviciu.
Este nevoie de un consult a unui medic specialist atunci cand apar simptome de dermatita seboreica sau atunci cand leziunile de dermatita seboreica au o secretie galbuie sub cruste sau scurgeri de puroi, ceea ce sugereaza o suprainfectie care necesita un tratament specializat.
Sper ca te-am ajutat, daca ai inteles tot ce ti-am zis, poti sa-ti dai seama ca dermatita seboreica apare si la copii si la adulti.

| CremaDermatita a răspuns:

Buna as dori sa te ajut, tocmai m-am intors din strainatate, si eu am fost rapus de aceasta malarie sa zicem..de cativa ani si cu ajutorul unei creme..am reusit sa tin tot absolut sub control.

In Germania am vorbit cu N persoane despre astea cu foarte multe persoane specializate si am reusit sa fac impreuna cu ei un program extraordinar care nu te va lasa balta nici acum si nici peste 10 ani.

Chiar se poate tine sub control si se merita, daca doresti mai multe informatii te rog da-mi un email pe : cremadermatita@yahoo.com

SE POATE SE POATE!
Dermatita poate sa apara cam la orice varsta de la sugari la oameni in varsta 80+

Se poate tine in control, eu va pot ajuta care are probleme cu dermatita astept emailul vostru/sau mesaj pe tpu.ro

De 7 ani jumate tin aceasta boala in control, de ani de zile o studiez si stiu fiecare miscare a bacteriei respective.nu dormeam zile la rand..pentru ca invatam despre ea.

de 7 ani duc acest calvar in spate si numai eu stiu si Dumnezeu cat de greu a fost la inceput cand nu stiam absolut nimic..eram devastat de felul cum aratam la fata efectiv eram rosu ..carne vie pe fata..mancarimi crunte pe scalp..pe ceafa in spatele urechilor pe nas pe frunte..pe barbie nu mai puteam sa ma barberesc..si am reusit sa ma eliberez de aceasta boala.mi-am dus cumpana cum s-ar zicewinking cu bine.

Daca aveti orice problema va rog sa-mi dai un mesaj se poate invinge boala, trebuie doar sa primiti ajutorul potrivit happy Sanatate numai bine

| Sorin987 a răspuns (pentru CremaDermatita):

Asa si ce crema miraculoasa ne oferi tu? Doar nu ne-aom da cu creme in cap? Trebuie sa intelegi ca dermatita seboreica nu e acnee sau alte boli faciale, doar se manifesta pe fata, cauza este de la scalp si trebuie tratat scalpul. Stiu asta de la verisoara mea care are dermatita seboreica si o tine foarte bine sub control cu samponul mediket. E un sampon foarte bun, daca te dai cu el nu iti mai apare multe zile si nici nu ingrasa parul. Poti eventual ca dupa ce speli cu sampon sa aplici o crema pentru iritatii faciale si scuame, dar nu rezolvi nimic daca nu tratezi in primul rand scalpul.

| CremaDermatita a răspuns (pentru Sorin987):

Buna ..in primul rand!
Asadar cred ca eu stiu mai bine decat tine cum functioneaza si ce este aceasta boala(din moment ce ma chinui cu ea de vreo cativa anisori)..este foarte corect ceea ce spui tu, dar trebuie sa tii minte anumite lucruri si anume......toate sampoanele astea de care vorbiti dumneavoastra sunt doar o solutie temporara si nu permanenta.

Eu am oferit o solutie permanenta pentru fata ( si sa stiti ca daca crema se aplica pe scalp functioneaza la fel de bine ) nu e nici o problema testata de mine bineinteles

Cum spuneati de samponul mediket nu apare multe zile...dar ce ati spune de varianta mea? Te dai o luna pe fata cu acesta crema si eventual pe scalp (acolo pot sa ajut eu putin cu un anumit program de spalare care contine si anumite produse nicidecum ce spuneti dumneavoastra..si nicidecum SAMPON ) happy ar disparea cam 2 luni? Suna mai bine nu? si la un cost foarte redus.

V-as ruga pe viitor sa nu mai faceti opozitii neprietenoase fara a fii macar in cunostiinta de cauza, si sincer va doresc sa nu va prinda boala asta, ca o sa fiti unu acolo care chiar ar dorii sa afle cu adevarat un tratament..nu siar pierde timpul postand mesaje care de fapt pun oamenii in umbra nicidecum sa-i ajute.

Eu ofer ajutor nu I R O N I I

Multumesc!

| Sorin987 a răspuns (pentru CremaDermatita):

Sigur nu esti decat un sarlatan care vrea sa faca bani pe spatele credulilor? zi-mi cum se numeste respectiva crema daca vrei sa te cred si unde o gasesc, da-mi informatii despre ea, poate nu e facuta la noi daca e asa ''miraculoasa''. Vad ca ai bagat-o cu programul de spalare pe cap dupa ce ti-am zis de scalp, daca respectiva crema ii va face bine verisoarei mele dragi sa iti dea Dumnezeu sanatate si imi retrag cuvintele despre tine cu scuzele de rigoare, dar daca situatia se inrautateste, lasa-mi adresa ta ca te caut eu si ''discutam noi ca intre barbati''.winking N-o lua ca pe o amenintare, doar ca nu prea am incredere in necunoscuti!

| CremaDermatita a răspuns (pentru Sorin987):

Imi place cum faceti trecerea de la sarlatan la ajutor - happy...in fine suntem oameni cu totii gresim mai ales fara sa ne dam seama

Imi pare rau nu gasesc violenta ca fiind un raspuns si sigur nu este, si daca nu aveti incredere in mine de ce comentati fara sa aveti habar macar 0, 1% despre ceea ce am eu la indemana impotriva acestei boli?!
Nu sunt sarlatan, doar ca aceasta crema nu are nume, nici eu nu stiu cum se numeste..este facuta intr-un mod natural de o anumita persoana..care zic eu ca e specializata

SI daca considerati ca eu dau teapa cu o crema care valoreaza pana in 100 lei laughing) si tine mai mult de 2-3 luni...inseamna ca mi-am gresit domeniul de activitate.

Nu nu asta este scopul meu... aaaa si va rog sa incetati cu mesaje gen " Vad ca ai bagat-o cu programul de spalare pe cap dupa ce ti-am zis de scalp" sincer ma lasati rece cu asemnea replici ..ma faceti in toate felurile apoi imi cereti ajutor chiar patetic as zice happy dar in fine. daca stiti mai bine decat mine. ...inseamna ca va descurcati excelent

Dumnezeu sa va dea sanatate, si minte(Eu zic de aia aveti mai multa nevoie! :-) )

| Sorin987 a răspuns (pentru CremaDermatita):

Nici eu nu iti doresc raul, din contra, daca ai intentii serioase sa dea Dumnezeu sa te vindeci o data pentru totdeauna, dar daca ai alte intentii, atunci vei fi pedepsit o data si o data. Gandeste-te ca Dumnezeu nu doarme!

| Marius7121 a răspuns (pentru CremaDermatita):

Daca va uitati mai bine, veti vedea ca Marius 9991 v-a intrebat daca nu cumva sunteti un sarlatan, nu a facut din asta o afirmatie, e normal sa aiba dubii, sunteti o persoana necunoscuta pentru el, din punctul meu de vedere nu v-a jignit cu nimic, dar sa lasam asta, vreau sa-mi spuneti efectul acestei creme, sau sa ne lasati un email sa va contactam sa ne aratati o poza cu ea daca spuneti ca n-are nume. Numai bine va doresc si sa dea Dumnezeu sa va mearga bine in continuare daca aveti intentii serioase.

| CremaDermatita a răspuns (pentru Sorin987):

Nu era mai usor sa incepeti conversatia intr-un mod politicos?
De aceasta boala nu te poti vindeca, este practic imposibil..tot ce se poate face este sa fie tinuta in frau.

Vas ajuta cu cea mai mare placere, inclusiv sa va trimit o monstra pe gratis sa vedeti cum este.
Platesc eu transportul prin posta romana, cum am spus vreau sa ajut nu sa castig nu stiu ce sume de bani din asta.

Lasatimi adresa dumneavoastra si saptamana viitoare Vineri o sa am timp sa o pun in posta.

Va pun pentru cateva zile sa vedeti cum reactioneaza si daca va place puteti sa comandati daca nu imi pare rau si o sa inghit orice comentariu negativ la adresa aceasta.

Sanatate!

| Marius7121 a răspuns (pentru CremaDermatita):

Ai dreptate, e foarte greu de invins boala, aproape imposibil, eu nu am asa ceva dar studiez bolile de piele si stiu foarte multe despre ea, daca vrei sa incerci si alt tratament decat crema care o ai la indemana ti-as recomanda sa folosesti samponul SEBUM CONTROL GEROVITAL, e un sampon foarte eficient si iti lasa un par foarte frumos, delicat si paralizeaza pentru o perioada indelungata boala, dupa cum ii spune si numele, el controleaza sebumul in exces, am o prietena care mi-a spus ca de cand se spala cu el, nu i-a mai aparut nimic de vreo 3 luni de zile. Atentie! Te speli pe cap cu acest sampon, sa nu dea Dumnezeu sa te speli pe fata sau in zonele unde iti apare dermatita! Dupa cum se stie, dermatita seboreica e o afectiune a scalpului si se manifesta pe frunte, pe santurile nazale, sub barbie, in zona pieptului, in zona urechilor! Samponul e vreo 13 lei si chiar merita, daca nu ma crezi, poti intreba un medic dermatolog.

| Sorin987 a răspuns (pentru CremaDermatita):

Nu se poate vindeca pentru ca nu se vrea acest lucru, in lumea medicamentelor e mai multa mafie ca in politica. Pentru profit si ca sa cumpere oamenii in disperare de cauza se concepe un tratament de asa natura incat sa stopeze boala pentru un anumit timp, dar nu sa o vindece.

| Sorin987 a răspuns (pentru CremaDermatita):

Daca nu vom incerca sa oprim MAFIA, copii nostri vor avea cel mai mult de suferit, trebuie sa ne schimbam cu totii atitudinea si sa ii punem la punct pe dobitoci ca altfel vom fi in rahatul asta si peste 10, 20 de ani. Nu ma refer doar la medicamente, ma refer asa in general. Sper ca nu ma veti lua in ras, va doresc numai bine si sanatate! Apreciez ca incercati sa ajutati oamenii carora le apar iritatii pe fata.

| kid47 a răspuns (pentru Sorin987):

Cum se numeste acel sampon?