| USwinter a întrebat:

Cum se poate sa ai paraziti intestinali daca ai o igiena FOARTE buna? Cum iti dai seama ca ai paraziti intestinali? Cum sa scapi de ei fara sa mergi la medic? Ceva remedii naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aia sunt si in apa care o bem cu toti,eviti dulciurile,manci usturoi, multe fructe, legume, carne, grasimi sanatoase

| Violleta2022 a răspuns:

Ouale de paraziti intestinali sunt atat de mici ca nu le vezi cu ochiul liber si le poti lua din cele mai curate case, de pe scunul de toaleta, de la partenerul de viata, de la colegii de scoala sau servici, de pe scune din autobuz sau butonul de la lift...practic, d e oriunde, pentru ca, nu toata lumea se spala pe maini cand se sterg la fund dupa defecatie.
Odata ce unul din familie are viermi intestinali, este posibil ca toaat lumea sa fie deja infectata. ca atare, tartamnetul de deparazitare se face la toata familia in acelasi timp, pentru a se evita recontaminarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Remedii naturiste gasesti la RASPUNSURI, aici:

http://www.formula-as.ro/cautare/?keywords=paraziti+intestinali

| HazelEyes77 a răspuns:

Sa stii ca si daca faci dus de 3 ori pe zi si tot poti sa ai paraziti intestinali. Te poti infesta de oriunde atingand diverse obiecte si consumand anumite alimente nepreparate corespunator-carnea si pestele-sau nespalate-fructe si legume etc.Un remediu eficient e ceaiul de pelin si cuisoare baut dimineata imediat dupa trezire. Dupa nu se consuma nimic o ora. Cumpara de la plafar tinctura de nuc negru e foarte eficienta. Foloseste o in parale cu ceaiul mentionat anterior. Siropul din plante Wormex e bun precum si usturoiul pisat adaugat intr o ceasca de lapte. Pe nemancate ia o lingurita de orez nepreparat termic. Se spune ca e eficient impotriva parazitiilor. Si eu am incercat remediile de mai sus si la mine au functionat. Multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic dacă crezi că ai paraziţii intestinali.

| Ax3LdeV a răspuns:

Daca te referi la bacterii atunci raspunsul ar fi mai complicat.
Bacteriile sunt bune sau rele fiecare jucand un rol esential.
Totalitatea bacteriilor sunt numite Flora intestinala.
Flora intestinala are un rol foarte important in descompunerea alimentelor din colon in vitamine si altele ele fiind trimise in sange. Cu cat ai o flora mai sanatoasa cu atat sistemul tau imunitar va fi mai puternic. Daca totusi vrei sa fii mai sanatoasa poti lua prebiotice dar nu medicamente ci din alimente.

| Denly a răspuns:

Ca sa iti dai seama faci o analiza parazitologica. Nu e nimic dureros in aceasta analiza deci nu are de ce sa te feresti de doctor.
Tratamentele naturiste nu prea dau rezultate, tot ce e mai bun este sa iei tratamentul recomandat de doctor.

| nicusor222 a răspuns:

Poti sa ai cea mai buna igiena, atata timp cat bagi unghiile in gura se produce asa ceva, sub unghii stau ouale parazitilor.
Semne si simptopme :
- Dureri abdominale
- Slabiciune
- Discomfort
-Scadere in greutate
Tratament
-nu scapi cu nimic, numai la farmacie se gaseste o solutie speciala pe care trebuie sa o bei.