| Lolita1130 a întrebat:

Cum se produce sughitul?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Este un spasm al diafragmei, care este un muschi situat undeva, deasupra stomacului.

| ღNameღ a răspuns:

Cand razi in timp ce bei apa!

| justme97 a răspuns:

Sughiţul este o contracţie bruscă, involuntară şi spasmodică a a musculaturii inspiratorii, în special a diafragmului, care oprește fluxul de aer și produce un sunet caracteristic.
Factorii declanşatori pentru sughiţ sunt reprezentaţi de stimulii nervoşi de la nivel visceral, periferic (diafragma, stomac, pleure, abdomen), conduşi prin nervul frenic sau vag, pe cale umorală (uree, în insuficienţa renală), sau prin stimuli care acţionează direct asupra centrilor nervoşi (procese patologice cerebrale).
daca vrei sa afli mai multe: http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/sughitul_5893

| BlueR a răspuns:

Interesant.