| Skypee a întrebat:

Cum se transmite hepatita a si b? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OvidiuDrg a răspuns:

Hepatita A- 'boala mainilor murdare' se ia prin calea fecal-orală (prin mâncare sau apă infectate, sau direct de la un purtător)
Hepatita B- prin expunerea la sânge sau secreții infectate, cum ar fi sperma sau secrețiile vaginale.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hepatita B se transmite daca intretineti relaţii sexuale fara sa va protejaţi. daca imprumutaţi :periuţa de dinţi. piercingul... aparatele de ras...Nu se transmite prin imbtisari, stranuturi...etc