| aRiverdale24 a întrebat:

Cum se trateaza abcesul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E necesara interventia dentistului, altfel se face mai mare si doare mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

Cu antibiotic si cu un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un medic dentist recomandă administrarea de antibiotice şi va perfora puţin zona tumefiată astfel încât infecţia să poată fi drenată ca puroiul sa fie eliminat. Dacă infecţia este într-o stare mai avansată, poate fi nevoie de o incizie la nivelul zonei tumefiate.

| Madayna a răspuns:

Doctorul stomatolog il trateaza.

| Okkultist a răspuns:

Da tata la cabinet a venit un nebun cu 12-15 gaurele cu acul in abces si il durea capul dupa sariti toti de cur in sus ca doctorii sunt incompetenti. Te duci nu umbli la el, te duci la stomatolog iti scoate,, bliuta"si aia este. Hai ca daca era o carie sau nu stiu mai intelegeam, dar abcces serios O.o? laughing Du-te sa-ti dreneze infectia aia ca altfel e rau de tine. Nu incerca sa bagati acul sau sa stati acasa ca tot nu trece...si da funda la cineva ca pentru asta e TPU, alte informatii nu ai ce sa primesti -_-

| allynaalllyna a răspuns:

Cu antibiotic nu te juca cu asta, iti spun din propria experienta am ajus chiar la cutit de la asa ceva...

| Scurtu_Catalin_1969 a răspuns:

Antibiotice,si daca este cazul efectuarea unui dren la dentist