| gomen a întrebat:

Cum se tratează dermatita seboreică?
Vreau sa spun daca o sa îmi ia analize sau un fir de par sau ceva ca sa îmi dea tratament.
Apropo, este ceva în regulă* daca fac dopuri de cerumen din cauza dermatitei seboreica? (adica dacă se poate trata, e ceva normal, s-a mai întâmplat acest caz)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Dermatita seboreica se tine sub control. Fie cu solutii recomandate de dermatolog, fie cu remedii naturiste, pe care le gasesti online. E bine sa citesti despre ce spun cei care se confrunta cu aceasta problema si ce au incercat sa faca pentru a tine aceasta afectiune dermatologica sub control.
Nu esti singurul caz, nu-ti face probleme. Poate leac exista, dar cred ca nu e facut public din interese economice.

| vocea a răspuns:

Nu se poate vindeca pentru ca nu se vrea acest lucru, in lumea medicamentelor e mai multa mafie ca in politica. Pentru profit si ca sa cumpere oamenii in disperare de cauza se concepe un tratament de asa natura incat sa stopeze boala pentru un anumit timp, dar nu sa o vindece.

| dermdoc a răspuns:

Tratamentul curativ ("leacul") pentru dermatita seboreica este eliminarea stresului din viata noastra. Exista sute de studii clinice care atesta faptul ca scaderea imunitatii si stresul duc la agravarea acestei sensibilitati a unor persoane la ciupercile Mallasezia (cele care provoaca dermatita seboreica). Daca mai doriti si alte informatii: http://primoderm.ro/......a-cronica/