| Ssergiuu a întrebat:

Dacă acum mi s-a rupt un dinte și mai am un colț rămas cum trebuie sa procedez? Creste altul sau cum?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Zorn a răspuns:

Doar daca era dinte de lapte va creste altul in loc (adica cel definitiv), dupa ce va cadea si bucata ramasa, cu timpul. Daca era dinte definitiv atunci trebuie sa mergi la dentist si ori sa iti extraga coltul ramas si sa construiasca alt dinte, ori, daca coltul acela e cat de cat mai marisor sa puna compozit pe el si sa iti remodeleze dintele ca sa para normal.

| Ssergiuu explică:

Nu crește din colțul rămas?

| florin926481f a răspuns:

Cati ani ai de pui asa intrebari? Cum sa creasca alt dinte dintr un colt ramas acolo, daca nu e dinte de lapte asa ramane

| darrio2007 a răspuns:

Dar ce, e floare din gradina, sa-i dea lăstari?

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca e dinte de lapte, cum se spune, da.