| BlackJollie a întrebat:

Daca ai -2 la dioptrii cam cat timp trebuie sa port ochelarii sa imi treaca d tot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Buna. Miopia este un defect al ochiului care se poate corecta in functie de dioptrie. La dioptria ta ar insemna sa nu vezi mai deloc fara ochelari. Definitiv se poate corecta prin operatie, iar din cate am inteles operatiile nu sunt prea garantate si recomandate, insa depinde. Deci, retine, miopia este definitiva. La un moment dat, dupa ce se va termina procesul de crestere ti se vor stabiliza si dioptriile si astfel nu va mai trebui sa-ti schimbi ochelarii. Ori porti ochelari, ori te operezi.
Sanatate!

Abh
| Abh a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar nu vei scapa de aceste dioptrii nicioodata, miopia nu se vindeca, se opereaza cand e incheiata cresterea.