| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care se pricep sau poarta ochelarii, am o intrebare: Pentru dioptrii de 1.5-2 cat timp trebuie purtati ochelarii? Am 4 ani de cand ii port, iar momentan nu am mai mult de 1.5 nu stiu cu exactitate, mentionez ca am 15 ani. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Banuiesc,ca suferi de miopie. Ochelari, o sa fii nevoita sa porti toata viata.Trebuie sa-ti faci control oftalmologic, macar la 4-5 ani, ca sa vezi, daca ai nevoie de alte dioptrii.
Cand o sa fii mai invarsta, o sa ai nevoie si de alt tip de lentila, pentru prezbitism.