| Angeliquex3 a întrebat:

am miopie cu dioptrii de -0.25 si -0.5, daca port ochelarii o perioada lunga se poate corecta vederea? daca da, cat timp ar dura pana s-ar corecta? multumesc, ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte rare cazurile in care se corecteaza, de obicei se agraveaza, iar dioptriile cresc.

| Bogdan_Bogdi_1998 a răspuns:

SIgur ca se va corecta. Maxim un an (cazul meu). Miopia se corecteaza fata de hipermetropie(adica la hipermetropie trebuie sa porti mereu ochelari, iar la miopie porti cat sa ti-o corectezi). Sanatate!