| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

Daca ai acnee poti scapa de ea fara sa te duci la dermatolog (tratament si chestii) se duce ea singura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu prea. Depinde cat de grava e.
Te sfatuiesc sa iti iei trimitere de la medicul de familie si sa te duci la un dermatolog sa vezi ce zice. E gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula, acneea dispare după ce ți se reglează hormonii, dar mai multe detalii ți le-ar fi dat un dermatolog. De obicei după 16-17 ani când îți începi și viața sexuală dispare acneea, dar nu numai, e nevoie și de o alimentație cât de cât acceptabila și să consumi multă apa, mai ales vara. Eu am avut probleme și am fost la 5 dermatologi, niciunul nu m-a tratat, soluții, creme, pastile fără efect și bani aruncați. Ține mai mult de persoana și de hormoni, ai mai multă grija de tine, mănâncă sănătos, bea multă apaaa și un pic de sport și o diferența sigur se va vedea

| armiaso a răspuns:

Renunta la lapte de animale (laptele de vaca contine hormoni de crestere pentru vitel, iar hormonii luati din surse externa influenteaza corpul uman, se aplica la orice fel de carne tratata cu hormoni de crestere, pasari, etc, nu te lasa prostit de ideea ca pasarile de la tara nu sunt indopate cu hormoni de crestere, sunt hormoni in harana lor), treci pe lapte vegetal, daca bei lapte, renunta la gluten, zahar, sucuri pline de zaharuri si incearca sa mananci alimente mai putin acide, cat mai multe fructe si legume, foloseste apa micelara pentru curatarea tenului, nimic cosmetic sintetic, studiaza despre ph-ul uman si aciditate, pentru repararea cicatricilor este o crema in farmacii sintetizata din ceapa, imi scapa numele dar daca intrebi in mai multe farmacii o sa o gasesti, fa sport si ai sa reduci foarte mult cauzele care produc acnee.

| xXVranceaXx a răspuns:

Nu chiar. Iti poate ramane pe viata acneea. Daca te duci la dermatolog iti poate explica de ce si cum. El iti poate recomanda ce crema sa folosesti. Bafta!

| Syrten a răspuns:

A avut un prieten, îi exploda fața efectiv. A folosit diferite tratamente dar în zadar. Apoi a început să mănânce mai sănătos. să se spele dimineața și seara cu apă rece pe față și evită să își pună mâinile murdare pe față. De asemenea, nu stoarce un coș. lasă-l să dispară de la sine

| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Depinde daca este o acnee gravă sau usoara.In general acneea apare la vârsta adolescenților din cauza dereglarii de hormoni.Cel mai bine sa te duci la dermatolog sa vezi.Mie mi-a trecut coșurile si cu Effaclar dup plus care l am dat doar pe coșuri si le usca fara urne in 2 zile.Si sa te demachiezi in fiecare dimineata si seara.

| Arahide40 a răspuns:

Depinde cati ani ai, depinde cat de grav e. poti scapa de ea daca ai o rutina zilnica si mananci sanatos

| FolosescTpu a răspuns:

Zynerit-ul face minuni.