| nexT_2456 a întrebat:

Daca ai glicemia ridicata deja ai diabet (128mg) sau se face in timp diabetul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Valoarea normală este între 80 și 120.
La tine un pic peste maxim poate fi în urma unei alimentări abuzive.
Când o persoană este suspectă de diabet, testul care spune că are este glicemia provocată.
În situația ta, repetă peste 2 săptămâni dar ai grijă ce mânânci seara. Glicemia se ia pe nemâncate (a june).
Pa, pa.

| mymed a răspuns:

Glicemia normala este sub 100 mg/dl. O valoare intre 100-125 mg/dl necesita repetarea glicemiei pe nemancate si eventual analize suplimentare (test de toleranta la glucoza orala). Daca la 2 determinari glicemia este peste 126 mg/dl se pune diagnosticul de diabet zaharat.
http://mymed.ro/diabetul-zaharat.html

| bogdanfree14 a răspuns:

Te sfatuiesc sa tii un regim in care sa nu incluzi sucuri sau apa minerala glicemia normala este intre 80 si 120 chiar daca ai fi mancat pe nesaturate ar fi trebuit sa o ai maxim 119 du-te la doctor sa iti fac un regim pentru binele tau du-te acum cat esti la inceput cu diabetul caci daca vei mai astepta iti va mai creste si va vtrebui sa faci pentru. o perioada regulat insulina... glicemia putea fi crescuta si din cauza faptului ca ai avut un soc foarte mare...dar cel mai indikt ar fi sa iti faci niste analize pentru ca acele aparate dau eroare de exemplu eu mi-am luat-o cu aparat din ala si o aveam 97 si cand mi-am luat-o la analize o aveam 81 asa ca du-te la doctor si fa si niste analize OK?winking