| alina22alina a întrebat:

Dacă am candidoza vaginala ce lubrifiant imi recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| bmerry a răspuns:

Trebuie sa tratezi candidoza medicamentos, sa te igienizezi cu săpun de igiena intima (recomand lactacyd) iar in cazul unui contact sexual (ceea ce este de evitat in timpul candidozei), este preferabil sa folosești prezervativul.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antibiotic, ce lubrifiant? laughing

| vampyremisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Candidoza nu se rezolva cu antibiotice, ci cu antifungice

| vampyremisa a răspuns:

Niciunul. recomand sa mergi la medic, sa te tratezi si dupa sa intrebi de lubrifiante.

| InteractiV a răspuns:

Foloseste un lubrifiant normal, care iti vine la indemana, nu cred ca este vreo problema.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca e de evitat, doar nu o fi misogina, sa imparta ciuperca cu altul, si ala se duce la alta, si aia da la altul si next time you know it, toata scoala are ciuperca lu alina22alina laughing)

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca mai intai ar trebui sa elimini aceasta problema de tot.

| alina22alina explică (pentru anonim_4396):

încep de maine tratamentul. Dar dupa plec in vacanta si as vrea sa folosesc un lubrifiant. și când ma întorc fac si analize sa vad daca mi s-a terminat candida de tot

| bmerry a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg de ce ar fi misogina in contextul asta. Chiar și asa, eu ma refeream atat la partea de lubrifiere, cât și la partea de siguranța. Dar mersi pentru aprobare.

| IIIshaneIII a răspuns:

Foloeseste putin wd40 si o sa alunece foarte bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bmerry):

Ia canesten, si in 3-4 zile ai scapat. e fara prescriptie