| anonim_4396 a întrebat:

Daca am distanta mare intre cei 2 dinti din fata de sus, aparatul dentar poate rezolva ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, un aparat dentar nu poate sa schimbe forma dintilor, mai ales daca nu sunt crescuti stramb. Un medic stomatolog poate ajuta prin umplerea golului cu portelan, sau polimeri.

Totusi, strungareata (asa se cheama in popor, distanta dintre cei doi dintisori din fata), este foarte frumoasa si este admirata de toata lumea.
Eu nu te sfatuiesc sa o acoperi, dintisorii tai au un farmec aparte, frumos chiar.

Uite mai jos, un articol cu cele mai faimoase strungarete ale artistelor, cataretelor si modelelor, incepand cu Madonna, Brigitte Bardot si asa mai departe.

Uite aici articolul, care ti-ar putea schimba parerea despre acest "defect" al tau, pe care eu personal, il vad ca o frumusete aparte.

http://www.protv.ro/stiri/top-10-cele-mai-celebre-strungarete-foto.html

| Florentina9210 a răspuns:

Nu crezi ca un medic stomatolog ar avea competenta necesara in a iti oferi un raspuns concret?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Am un nepotel care a avut probleme cu o masea.A tot tratat.o, insa medicul ortodont, inainte de a.i fixa aparatul i.a scos.o. Dupa aproximativ 2 luni, acel spatiu a fost acoperit in totalitate.Te asigur ca.ti va rezolva problema.

| PeFuga a răspuns:

Buna!

Un medic ortodont ar putea sa iti dea un raspuns exact. In principiu se poate umple spatiul acela apropiind dintii cu un aparat ortodontic fix (daca ai deja iesiti toti dintii definitivi), insa trebuie vazut daca in afara de acest aspect nu mai ai si alte probleme care trebuie rezolvate (muscatura gresita de exemplu). Asta tot medicul ortodont iti poate spune. Trebuie sa stii ca un tratament cu aparat fix dureaza in medie in jur de 2 ani jumatate, in functie de problemele pe care le ai.

Altfel, daca te deranjeaza doar aspectul estetic si vrei umplerea spatiului respectiv in cel mai scurt timp, se mai poate opta si pentru faţete din ceramica. Practic dntistul iti slefuieste putin suprafata dintelui si iti lipeste pe deasupra niste faţete putin mai late decat incisivii tai, astfel incat sa se umple spatiul respectiv.

Mai multe informatii poti sa vezi la linkul de mai jos: https://www.sorident.ro/fatete-dentare-ceramica-portelan.html