| anonim_4396 a întrebat:

Daca am fost operat de hernie inghinala acum 8 ani, ce limita de kg pot sa ridic acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

A trecut ceva vreme de la operatie, oricum eu zic sa o iei treptat si in functie de cum te simti sa ridici greutati.

| SilviaPunct a răspuns:

Teoretic ai limita de efort 4 luni dupa operatie, cat ii ia organismului sa 'inglobeze' plasa. Dar trebuie sa fii atent, nu exagera cu kg ridicate. Daca simti ca trebuie sa te incordezi mai mult, atunci sunt prea multe kg.