| M88 a întrebat:

Daca dorm cu televizorul deschis noaptea, ma >afecteaza?: Adica ma radiaza sau imi deranjeaza somnu'?:O:O:Oconfused Primul care raspunde bine funditabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sallamaleckum a răspuns:

Daca tv-ul tau e de tipu CRT (cathodic ray tube), e neindicat sa il tii aprins foarte mult, deoarece contine o sursa de electroni foarte puternica.
si cele LED sau LCD sunt daunatoare, doar ca mai putin. deci nu recomand. plus ca iti va creste consumul de energie, deci si pretul la factura.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Televizoarele iradiaza, de aceea este de preferat sa nu dormi in camera in care a functionat un televizor. daca totusi ai televizor in dormitor, este obligatoriu sa-l inchizi cu minim o ora inainte de culcare si sa aerisesti foarte biune camera (minim 30 de minute). este complet interzis sa dormi in aceeasi incapere cu un televizor care functioneaza.

| BellaKiოNana a răspuns:

Nu cred sa afecteze, eu aproape in fiecare seara dorm cu el deschis pn ca nu pot dormi in linistelaughingsomnul nu cred sal prea deranjeze numai ca uneori poti visa unele lucruri in timpul somnului ce le auzi la tvlaughing