| anonimulll12345 a întrebat:

Pot sa am ciroza? Mi-a iesit Bilirubina mare si beta globulinea mica. Simptome: Simt un disconfort la zona ficatului, mi-au aparut puncte cosuri mici rosii pe piept si spate si am edem la ochi, o am de mai multi ani - edemul la ochi imi este si genetic in familie. Nu am alte simptome specifice.
Am 30 de ani, alcool obisnuiam sa consum moderat multi ani la rand, o perioada de sub 1 an am exagerat cu bautura. Dieta mi-a fost proasta dintodeauna constand din semi-preparate, conserve. Intr-o perioada de 1 an de zile cat timp am baut mai mult am mancat extrem de putin m-am malnutrit slabind considerabil. (am fost si in depresie severa)
In prezent nu am mai consumat alcool deloc de 1 an de zile, dieta mi-am imbunatatit-o dar numa foarte recent, nu tine de pofta de mancare ci doar nu am posibilitatea sa consum mancare gatita.
Este adevarat ca ciroza nu are tratament decat prin schimbarea modului de viata? - Daca nu beau deloc si mananc mai multe fructe si legume - situatia nu se va agrava? Sunt in strainatate nu pot merge la doctor in perioada urmatoare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| sweetys a răspuns:

Tu ai impresia ca medicii stau pe TPU? Mergi la medicul de familie si vezi care e treaba