| ☼loli☼ a întrebat:

Daca esti fumator pasiv de mic, mai tarziu e destul de sigur ca devii fumator activ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu, nu este obligatoriu.Mai degraba ar trebui sa-ti repugne ideea fumatului.

| Bacemi a răspuns:

Ba chiar deloc. Eu fac parte dintr-o familie in care fumatul e la ordinea zilei si totusi nu m-a tentat sa devin fumator activ.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu! Dimpotriva! trebuie sa devii si mai constient ce chestie nasoala e!, si, evident sa nu te apuci!

| antonia09 a răspuns:

NU. Faptul ca in jurul tau se fumeaza te face sa te gandesti in mod cat se poate de consitient la consecintele lui si cu siguranta vei spune NU VOI FUMA DELOC!
Multa sanatate si sarbatori fericite!

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Nu neaparat, numai daca te tenteaza sa incerci.
Sfatul meu, stai cuminte iti strici sanatatea.

Craciun Fericit!
Pa, Pa.

| skydriver a răspuns:

Toate raspunsurile de pana acum au inceput cu un NU hotarat! ei bine, se pare ca eu sunt singura exceptie de la regula! Tata a fost fumator in familie(s-a lasat) iar acum eu sunt! Bine, nu stiu cat de dependent sunt: de paroape 5 ani fumez cate un pachet de tigari la 4 - 5 zile, am perioade in care nu fumez deloc (vara in special) sau fumez foarte putin, am avut perioade in care am fumat aproape un pachet pe zi(intr-o sesiune) dar dupa asta au urmat 3 saptamana fara!
Acum trageti si voi concluziile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, eu nu m-am apucat de fumat, ba chiar mi-e sila de gustul pe care ti-l lasa tigarile dupa ce fumezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sigur. nu cred ca obligatoriu e sa devii activ.stiu doar ca daca te apuci de fumat foaaaarte greu te lasi de practica aceasta.creeaza dependenta.si simti ca trebuie sa fumezi asa cum simti ca trebuie sa respiri.si devii sclav.al unei tigari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu tragi pe nas cocaina big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt pasiva si a inceput sa mi se faca scarba de mirosul de tutun

| madalinappv333 a răspuns:

Poti sa devi, dar nu e ne-aparat. Daca iti dai seama ca viata ti-e in joc te poti opri intr-o zi.Eu sugeres sa fumezi doar tigari de guma. Dar nimeni sa nu se apuce de fumat cu tigri adevarate! Si nici tu!