| LaFleurBelle a întrebat:

Daca esti virgina poti folosi OB-uri? straight face Ma tot contrazic cu o prietena, si ea spune ca daca esti virgina poti folosi, eu nu cred acest lucru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| melissaandra a răspuns:

Ai mare dreptate...sa nu folosesti! iti vei face rau...dai funda? te-am informat.te rogggg

| LaFleurBelle explică (pentru melissaandra):

La ce iti foloseste fundita?

| melissaandra a răspuns (pentru LaFleurBelle):

Pai vreau si eu o fundita.te rog

| LaFleurBelle explică (pentru melissaandra):

Sincer, am pus o intrebare destul de simpla, si raspunsul tau nu e exagerat de multumitor happy.

| Coco2730 a răspuns:

Da, poti folosi tampoane interne daca esti virgina. Intrebarea ta este cam stupida. Daca te intrebi daca iti pot afecta virginitatea, au fost create tampoane speciale pentru persoanele care nu si-au inceput viata sexuala. Eu am folosit tampoane interne cat am fost virgina si nu mi-au afectat himenul. Sigur ca pot fi multe probleme cu ele, mai ales fiindca multe persoane nu stiu sa le foloseasca (mai ales o persoana care are de curand ciclu menstrual si nu stie mare lucru despre corpul ei). Oricum, ideea ca iti pierzi virginitatea de la OB-uri e idioata, din moment ce o persoana virgina se defineste prin faptul ca nu a avut contacte sexuale.

| bmerry a răspuns:

Pe cutie scrie clar ca nu dezvirgineaza, dar eu nu cred acelasi lucru happy Oricum, acestea nu fac bine.

| melissaandra a răspuns:

Spacer
Istoria o.b.®

spacer

ob_history_newspaper

Dacă crezi că tampoanele sunt invenţii ale timpurilor moderne, greşeşti. Tampoanele s-au utilizat încă din antichitate...
spacer

Vechii egipteni au inventat primele tampoane de unică folosinţă realizate din papirus netezit. Şi vechii greci au inventat tampoane realizate din fibre înfăşurate în jurul unei bucăţi mici de lemn.

În alte părţi, femeile au improvizat cu materialele pe care le aveau la îndemână: la Roma, bumbacul; în Japonia, hârtia; în Indonezia, fibrele vegetale; în Africa Ecuatorială, rulouri de iarbă; lână în Bizanţ.

spacer... * Acasă
orangestroke
* o.b.®
orangestroke
o Istoria o.b.®
o De ce să alegem o.b.®
o Cum să utilizăm o.b.®
o Produse o.b.®
o Ştiri despre produsele o.b.®
* Viaţa mea, în mişcare
orangestroke
o Corpul meu
+ Corpul meu se transformă
+ Menstruaţia mea
o Fitness şi sport
+ Viaţa sportivă
+ Volei de plajă
+ Cum să mă ingrijesc
o Lumea mea
+ Eu şi prietenii mei
+ Preferinţele mele
+ Eu şi moda
+ Eu, şcoala şi cariera
* Întrebările mele
orangestroke
o Toate răspunsurile la întrebări
+... despre menstruaţie
+... despre corpul meu
+... despre tampoane
+... despre mituri şi adevăruri
o Glosarul meu
o Link-urile mele utile
* Clubul o.b.®
o Sondaje / teste
o Înregistrare

nav_bottom
nav_arrow

spacer
De ce să alegem o.b.®?

spacer

Iată motivele pentru care să alegi o.b.®

1.Te poţi mişca liberă şi poţi uita de menstruaţie!
Spre deosebire de absorbante, tampoanele se poartă în interiorul corpului dvs...

spacer
2. Tampoanele o.b.® sunt într-adevăr discrete
Aflându-se în interiorul corpului, îşi îndeplinesc bine funcţia invizibilă, fără să le simţi...

spacer
3. Discrete de purtat
Tampoanele o.b.® sunt întotdeauna gata să meargă oriunde mergi şi tu...

spacer
4. Tehnologia o.b.® cu canale spiralate pentru protecţie fiabilă
Numai tampoanele o.b.® dispun de tehnologia o.b. cu canale spiralate concepute...

spacer

5.Formula unică, SilkTouch™ asigură cea mai uşoară introducere posibilă a tamponului o.b.®
Tampoanele o.b.® ProComfort™ sunt singurele tampoane cu strat de acoperire mătăsoasă...

spacer
6. Disponibile cu diferite grade de absorbţie pentru a se potrivi fluxului tău
o.b.® este disponibil în 5 mărimi diferite – astfel încât poţi să îl foloseşti pe cel care ţi se potriveşte cel mai bine...

spacer
7.o.b.® au fost create de o femeie ginecolog
o.b.® au fost create de o femeie ginecolog în 1950. Numele ei era Dr. Judith Esser...

spacer
8.Calitatea o.b.®
Tampoanele o.b.® sunt fabricate din vată sterilă de uz medical şi se fabrică... acum dai funda?

| melissaandra a răspuns (pentru melissaandra):

Uite! aici e totul despre ob. acum dai funda?

| bmerry a răspuns (pentru melissaandra):

Draga melissa, daca iei chestii de pe internet nu inseama ca sunt si adevarate! Plus ca, tin sa mentionez, ca e normal sa scrie numai de bine despre ele avand in vedere ca au nevoie de publicitate. Argumentele lor sunt peninbile.

| Coco2730 a răspuns (pentru bmerry):

Nu toate tampoanele interne sunt la fel. OB-urile, intr-adevar, nu sunt prea delicate cu organismul. Exista tampoane din burete marin sau din bumbac natural si netratat cu dioxina care nu pot fi comparate cu OB-urile. Insa asta nu are nicio legatura cu dezvirginarea. Dar tu de ce crezi ca un tampon poate rupe himenul Ce argumente ai?

| bmerry a răspuns (pentru Coco2730):

Nu am nevoie de argumente ca sa am o parere despre asta si in nici un caz nu dau explicatii necunoscutilor happy. Si chiar are legatura cu dezvirginarea! Nu numai ca, cunosc cazuri in care acesta a dezvirginat, dar e si destul de logic ca o face!

| LaFleurBelle explică (pentru melissaandra):

Fail!

| Coco2730 a răspuns (pentru bmerry):

Nu cumva cazurile de care vorbesti sunt legate mai mult de minciuna in relatii decat de pericolul groaznic al dezvirginarii de catre instrumentele pentru menstruatie?

| bmerry a răspuns (pentru Coco2730):

Tu poti continua sa iti sustii parerea si admir asta dar nu-ti da cu presupusul cum ca ar fi minciuni pentru ca nu sti despre ce e vorba! Am incheiat aici.

| Coco2730 a răspuns (pentru bmerry):

Imi pare rau, dar parerea ta nu poate fi considerata decat atat, o parere nesustinuta nici de argumente, nici de exemple, nici de surse.

| bmerry a răspuns (pentru Coco2730):

Da,dar parerile nu se discuta, si nu stiu cu ce drept vi sa ma contrazici! happy

| Coco2730 a răspuns (pentru bmerry):

Cine a spus ca parerile nu se discuta?

| bmerry a răspuns (pentru Coco2730):

Din cate observ din spusele tale, cuvintele trebuiesc spuse de oameni mari, importanti sau "inteligenti " ca sa insemne ceva. Parerile nu se discuta si asta asa va ramane. Mie mi se pare ca esti frumoasa, altuia ii se pare ca esti urata, avem pareri complet diferite si indiscutabile!happy

| Coco2730 a răspuns (pentru bmerry):

Cuvintele oamenilor mari valoreaza destul de mult, insa nu sunt adevarate fara dovezi. Daca nu discutam, vom ramane asa cum suntem. Tu poti sa zici: tampoanele produc dureri de cap, virginitatea este o problema de sexualitate, sexul e imoral, etc si toate pot fi adevarate, insa fara sa spui de ce sunt doar vorbe goale. Imi pare rau ca am sugerat ca prietena ta a mintit, insa e greu sa iti dai seama de adevar daca nu ti s-a intamplat tie, avand in vedere ca virginitatea e insotita de o multime de prejudecati. Sa spunem ca prietena ta si-a rupt himenul din cauza unui tampon intern. Cum a procedat? S-a masturbat cu el si aparatul de introducere? happy

| bmerry a răspuns (pentru Coco2730):

Nu neaparat. Nu i-am cerut explicatii pentru ca e un subiect destul de rusinos. Dar sa presupunem ca evenimentul nu s-a intamplat in momentul cand ea a introdus OB-ul, ci in timp ce acela era acolo, pentru ca e vorba de o perioada de cateva ore. La orice miscare, acela s-ar putea deplasa. Sunt cazuri si cazuri. Se "aude" ca unele femei au avut nevoie de operatie pentru ca nu l-a mai putut scoate, si vorba ta, "e greu sa iti dai seama de adevar daca nu ti s-a intamplat tie".

| Coco2730 a răspuns (pentru bmerry):

Poate ca n-ar trebui sa public asta, insa tu esti virgina si nu stii cum se rupe himenul. Imi amintesc ca si eu, pe la 15 ani imi imaginam ca am fost dezvirginata de tampon, ba chiar i-am povestit unei prietene despre asta. Ce sa faca tinerele fete care nu au hobby-uri? Esti o fata foarte sigura pe ea si asta e foarte frumos. Mai exact, ce legatura este intre interventia unui medic pentru a scoate OB-ul caruia i s-a rupt firul si dezvirginare?

| bmerry a răspuns (pentru Coco2730):

Stai,partea cu interventia doctorului a fost spusa ca fapt divers, vroiam sa evidentiez faptul ca nu sunt asa sigure precum pretinzi tu. Nu a fost un accident faptul ca fata aceea a ajuns la ginecolog si i-a confirmat dezvirginarea acesteia. Sa zicem ca nu ar fi fost de la OB, dar daca era sa se intample alte... evenimente... intr-e timp, nu si-ar mai fi deschis gura.