| anonim_4396 a întrebat:

Daca iei calmante (gen nospa, nurofen, piafen, paduden, etc), iti afecteaza sistemul nervos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Astea nu sunt calmante. Ele nu actioneaza asupra sistemului nervos ci indeparteaza cauza durerii (fie ca e vorba de o inflamatie, fie ca e vorba de un spasm muscular). Din cauza asta ele nu afecteaza sistemul nervos. Efecte negative au destul de multe dar nu si asupra sistemului nervos.
1)nosap: actioneaza ca un antispastic al musculaturii netede
2)nurofen si paduden: sunt antiinflamatoare. Substanta activa din ele este ibuprofenul (continut in multe dintre pastilele impotriva durerilor sau a racelii)
3)piafenul: e un analgezic si antispatsic al musculaturii netede. Are la baza celebrul algolcamin

Calmantele (cele adevarata si nu cele care ziceai tu ca sunt calmante) sunt medicamente care actioneaza direct asupra sistemului nervos, si se dau exclusiv cu reteta de la doctor. Daca nu ma insel toate se dau pe reteta speciala (opioidele sigur se dau pe un tip de reteta in 4 exemplare, dar nu stiu daca si calmantele mai usoare). Acestea pot sa afecteze foarte puternic sistemul nervos, dar de obicei, cand se iau pentru mult timp, sau cand se iau in doze mai mari decat trebuie.

| machupicchu a răspuns:

Nu prea pot intelege intrebarea... sa inteleg ca iei astfel de calmante in cantitati considerabile in asa fel incat sa-ti pui problema unor efecte secundare? Intr-un astfel de caz indiferent de cat de inofensive iti par... efectele pot fi destul de luat in consideratie si de evitat... Deci in cazul in care iti sunt necesare calmante pentru o afectiune anume... este f.bine sa stabilesti numai cu medicul pentru afectiunea respectiva o schema de tratament eficienta... un tratament care sa vindece cauza si nu sa amelioreze efectele afectiunii respective...nu inlatura durerea. vindeca daca este posibil cauzele implicate in producerea acesteia.in rest. sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, dar ma enerveaza uneori.