| MrFunky2 a întrebat:

Daca iti apar dungi rosii pe ochi (nu pe tot ochiul,doar prin margini) din cauza oboselii si statului la PC, etc, iti mai dispar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ochii rosii sunt din cauza ne-respectarii regulilor elementare de a sta in fata monitorului calculatorului:
- monitorul se foloseste cu luminozitatea si contrastul redus la maxim acceptabil (30% lumina, 60% contrast)
- sa ne uitam la monitor de la distanta de cel putin 1, 5x distanta diagonalei
- sa nu ne concentram in continuu pe un punct a monitorului mai mult de un minut, urmat de cel putin jumat de minut pauza de relaxare
- sa nu ne uitam in continuu pe monitor mai mult de 10 (preferabil 3) minute in continuu.
- sa facem gimnastica oculara, minim 1-2 minute in fiecare ora
- sa ne ridicam de langa calculator si sa facem gimnastica cervicala de relaxare, cate 5-10 minute in fiecare ora

| InVisible99 a răspuns:

Normal

| lpavel a răspuns:

Binenteles, dupa cateva nopti bine dormite! happy

| Emima27 a răspuns:

Da. Am avut si eu si m-am speriat prima data. Mi-am odihnit ochii, M evitat electronicele si au trecut in mai putin de doua zile

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Da,alea sunt venele foarte pronuntate,in primul rand sa eviti sa stai pe calculator, telefon, etc. pana iti apar dungile alea, deoarece poti ajunge sa porti ochelari, iar ca sa-ti intaresti ochiul mananca niste morcovi.

| Allex00 a răspuns:

Salut,
Ochii tai, sunt supusi stresului vizual.
Cand folosim calculatorul, clipim mai rar. iar circulatia sangelui prin vasele pleoapelor, este mai incetinita si umezirea ochilor este mai impiedicata de privirea fixa. De asemenea, din cauza folosirii excesive a calculatorului, se sparg si vasele sangvine.
Iti recomand sa diminuezi timpul [etrecut in fata calculatorului, caci pot aparea si alte patologii. Poti sa faci si ex( sa clipesti deseori, sa privesti cerul pentru cateva min., etc).
Aceste pete rosii vor disparea, dar in caz ca sunt frecvente, ar trebui sa te adresezi medicului( oftalmolog).

| Piculist_Mihaela_1994 a răspuns:

Da, stai liniștit, sunt capilare nu varice