| Rukhsandra a întrebat:

Daca iti incepi viata sexuala la 16 ani exista riscuri de a face cancer de col uterin? Am cautat articole despre cancerul de col uterin si nu specifica la ce varsta e ok sa-ti incepi viata sexuala si daca exista un risc...
Din cate am inteles poti sa faci cancer doar daca ai antecedente in familie, daca iai anumite tratamente hormonale dupa ureche si debutul precoce al menarhai (sub 12 ani) si instalarea tardiva a menopauzei.
Si totusi vad o groaza de raspunsuri pe TPU gen: "viata sexuala e bine s-o incepi dupa 18 ani. Daca incepi mai devreme exista riscul cancerului ovarian "...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul de col uterin nu are legatura cu mostenirea familiala (nu se mosteneste), nici cu tratamentele hormonale, nici cu menarha. Tu ai citit despre cancerul ovarian si de san.
Inceperea vietii sexuale precoce nu are absolut nici o legatura cu riscul de cancer ovarian, ci cu riscul de cancer de col uterin.
Intre 14 si 17 ani si jumatate, colul uterin sufera o rotatie care expune zona cea mai vulnerabila. Inceperea vietii sexuale la aceasta varsta creste riscul de cancer de col uterin. Principalul factor implicat in peste 98% din cancerele de col este infectia HPV care se transmite strict pe cale sexuala.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Da' bunicile noastre cand si-au inceput-o? Daca si la 14-15 ani se maritau? Normal, inca de la 15 ani esti destul de bine dezvoltata (fizic) ca sa poti sa porti o sarcina la termen, dar nu esti destul de matura ca sa poti creste copilul. Eu zic ca este mai bine sa-ti incepi viata sexuala mai tarziu, atunci cand poti sa iti asumi responsabilitatea de a creste un copil. Si sa nu iei toate prostiile alea cu hormoni s. a., sa-ti dai organismul peste cap.

| mymed a răspuns:

Se presupune ca daca iti incepi viata sexuala precoce, exista o probabilitate mai mare de a avea parteneri multipli si astfel de a contacta o tulpina cancerigena de HPV, principala cauza de cancer cervical.

| Minnie a răspuns:

Da, este un mare risc de a face cancer.Riscul creste o data cu scaderea varstei primului contact sexual.Viata sexuala trebuie inceputa dupa maturizarea completa a organismului si a tuturor proceselor hormonale declansate de pubertate, deci dupa 18 -19 ani. Asta, daca tii la sanatatea ta si esti genul de persoana care "traieste in viitor", adica te mai gandesti si la ce o sa fie nu numai la ce este azi

| luiza a răspuns:

Nu faci cancer doar daca iti incepi viata sexuala la 16 ani, desi ca pe un site am citit si eu ca faci daca incepi viata sexuala precoce sau daca ai parteneri multipli, cu contacte sexuale neprotejate cu prezervativ, dar pe vremuri fetele se maritau la 13 ani si nu faceau cancer de col uterin. Trebuie sa ai doar grija de tine, in sensul de a te proteja si de a fi atenta cu cine faci sex. Si tot ca un sfat: fa-o prima data cu o persoana pe care sa o iubesti, si care sa merite sa i-te daruiesti.

| gigiro a răspuns:

Nu ai citit cu atentie, unul din principalele cazuri de cancer uterin, e varsta prea mica la care se debuteaza in relatiile sexuale.Trebuie sa citesti recenzii medicale, nu articole sau pe net.

| Liviu a răspuns:

Si marmota invelea ciocolata in staniol
Daca te iei dupa gura la lume nici la 50 de ani nu e bine sa iti incepi viata sexuala:S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat ca estia un risc mai ridicat de a face cancer de col uterin, insa sansele nu sunt extrem de mari.
Plus, este doar decizia ta cand vrei sa-ti incepi viata sexuala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hkhoiuhuy8u7yhi76t65er54we467y8iuj9p0oki0p

| jandarmu a răspuns:

Da eu cand sa incep viata sexuala, am 20 ani si vreau numai o fata!
Mai ai rabdare.Nu iti pierde fecioria aiurea!