Întrebare recomandată | SashaSiAtat a întrebat:

Daca ma musca o capusa ce trebuie sa fac?
Cum o scot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreea11Secret a răspuns:

Trebuie sa te duci repede la medic sau impreuna cu parintii tai ati putea umple un bol mic cu spirt si sa luati o penseta.
Dupa aceea bagati penseta in spirt si aveti grija sa scoateti capusa (o luati cu mare grija ca nu cumva sa va infectati cu sangele ei ) si o traget.
Capusa o puneti in spirt si o lasati sa se inece iar dupa aceea puteti s-o aruncati in foc sau afara( numai dupa ce va asigurati ca e moarta).

20 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai ulei de masline in casa, pune peste ea si da cu degetul usor invers acelor de ceas si va cadea singura. Uleiul de masline pentru capusa este un inamic, asa ca va renunta si va iesi singura.
Dupa asta aplica crema antibiotic pe locul afectat.

Cu capusa fie ca e la om sau la animal, tot asa procedezi cu uleiul de masline.

Dupa ce vei indeparta capusa, o vei strivi cu un obiect sau o piatra.

Am trecut de 2 ori prin asta si am invatat de la altii care mi-au eliminat-o.

| BiuL a răspuns:

Te duci la spitalul de urgenta. Nu o scoate tu ca s-ar putea sa o rupi si sa ii ramana capul sub piele.

| Happyjump a răspuns:

Du-te la doctor! Urgent!

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Cu patentu o scoti big grin

| ImCalledLamă a răspuns:

Daca vrei neaparat sa o scoti tu, chiar daca nu recomand, umezeste capatul maroal unui bat de chibrit si fa niste puncte cu el langa muscatura...capusa iubeste chestia aia si poate sa iti paraseasca corpul pentru a se urca pe bat, dar nu e sigur. MULTA SANATATE

| Robertyz a răspuns:

De preferat daca te musca o capusa de duci cat mai rapid la medic, la spital, ca sa ti-o poata extrage calumea, fiindca exista mari riscuri daca extragem noi capusawinking E cel mai bun sfat pe care ti'l pot da big grin

| AlexRv a răspuns:

Bună!

Dacă te-a muscat o căpușă, trebuie să mergi la URGENTE, de acolo te vor trimite la departamentul de INFECȚIOASE ca să ți-o scoată și să îți dea tratament pentru o posibilă infecție.

| Paix a răspuns:

90 % daca incerci sa o scoti tu, ii ramane capul ei acela mic sub piele care acolo ramane! Care duce la infectii si chiar boli periculoase de piele care duc la deces!

| deny2002 a răspuns:

Te duic la medic sau cu penseta

| NuMaCheamaNicicum a răspuns:

Fugi la doctor... Poate ramane capul acolo! Eu asa am patit ...am fost la doctor si mi-a ramas un piciorus sad

Sau poti sa dai cu acetona, sau sa o scoti cu o penseta happy
Succes! O seara frumoasa iti doresc.

| sisi6535 a răspuns:

Du-te la doctor imediat.El iti va scoate capusa.

| Preafericitul555 a răspuns:

Pe mine m-a muscat o capusa de gat (eram la scoala si profi mau trimis acasa big grin ) cand am ajuns acasa m-a luat o penseta si am scos-o am pus niste spirt si gata nu m-a durut nu misa facut rau straight face
deci daca vrei s-o scoti fai ce am zis mai sus! sau daca iti este frica du-te la spital (recomandat)

| wannabeyourlover a răspuns:

Du-te imediat la spital, daca incerci sa o scoti tu, partea cu care te-a muscat ramane in piele si poti face infectii serioase!

| dinumariiia9ir a răspuns:

Te duci la doctor.nu ti-o poti scoate singur si o sa mai ramana o parte acolo

| AndreiBularca a răspuns:

Trebuie sa te duci numaidecat la Urgenta. Nu e voie sa o scoti singur(a), pentru ca daca nu o scoti pe toata si ramane o parte din ea in piele, iese din ea o substanta toxica si restul e cam urat. Sper sa faci ce trebuie si sa nu ajungi la finalul urat, ci la cel frumos

| stefantacu a răspuns:

Ca sa scoti o capusa iei un bat de chibrit il uzi si il dai prin jurul capusi si iesa

| Lory67 a răspuns:

Am avut si eu una anul trecut.Incalzeste putin o penseta in foc si dupa incerca usor sa o pui pe capusa. Capusa se va trage singura sau daca nu se treage incearca tot cu penseta incalzita sa o tragi usor.Eu asa am facut

| Cristinaaelena a răspuns:

Buna
Daca te musca o capusa trebuie sa te duci la spital, deoarece risti sa o scoti tu si sa ramana din ea inauntru, iar daca ramane se vor inmulti.Cel ami bine du-te la un doctor si iti va zice el ce trebuie sa faci
Bafta!

| Alexandra236 a răspuns:

Nu trebuie sa o scoti tu! Trebuie sa mergi cat mai repede la un medic pentru a vedea locul unde a intrat capusa cat de inflamat este, si sa ti-o scoata. Funda?

| CataHS a răspuns:

Megi la medic! Capul ei iti poate ramane sub piele si atunci va fi si mai rau.Ai 24 de ore la dispozitie. Daca o scoti tu, fii atent sa nu-ti apara niste cerculete rosii in jurul muscaturii.