| anonim_4396 a întrebat:

Daca sperma intra in contact cu corpuri care au bacterii pe ele si au zi contact cu aerul cum mor? si daca da in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

Greu inteleg ce vrei sa intrebi de fapt.
Sperma contine doar 5 % spermatozoizi, iar in mediul extern traieste aproximativ 3 ore.
Nu are nici o importanta daca odata ajuns in mediul extern are contact cu agenti patogeni ( bacterii, virusi).
Problema atunci este cand partenerul este infectat si transmite infectia (bacterii, virusi) cu sperma in organismul partenerei, ori invers, partenera in timpul actului sexual transmite boli partenerului.