| pink_7070 a întrebat:

Daca te operezi de o alunita periculoasa. dupa poate exista aparitia cancerului de piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul exista numai daca NU te operezi la timp de o alunita cu potential de malignizare. daca o scoti, inainte sa devina cancer, te vindeci si gata, nu-ti va mai face probleme niciodata. Problemele apar daca o scoti cand deja a devenit cancer.

Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate, pana nu se extirpa alunita si nu se trimite proba examenul la histopatologic, nu se stie daca a fost canceroasa sau nu. Am auzit cazuri cand, dina cauza ca a fost maligna si s-a extirpat, cancerul a evoluat cu repeziciune si persoana a decedat. Dar sunt situatii si situatii.

mira
| mira a răspuns:

Numai medicul dermatolog poate decide asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dienuka a răspuns:

Nu. Insa pentru un rezultat cu o acuratete de 100% in diagnostic este necesara o biopsie. Daca se elimina prin laser, va ramane mereu un semn de intrebare, deoarece acesta arde tesutul.
Mitul conform caruia "ai scos alunita si dupa ai murit in maximum 5 ani" este total neadevarat. Daca ai scos alunita si la analiza a iesit ca este benigna, de la acea alunita scoasa nu vei putea face cancer vreodata.
Sanatate.