| TudorFox a întrebat:

Daca tot se spune ce se spune despre plombele din amalgam de ce se mai pun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că sunt persoane care au nevoie de o plombă, dinte fals, dar nu au bani de ceva mai scump, dintr-un aliaj de calitate! Totul ține de partea financiară!

| vmalex21 a răspuns:

Eu nu am mai vazut prin Romania Sa se puna plombe de amalgam(acele plombe metalice de culoare argintie).Si in fapt nu s-a dovedit mai nimic in legatura cu ele ca se folosesc in continuare si in tari ca USA,UK, Israel, Germania, Austria, Franta sau Japonia.Nu cred ca aia sunt habarnisti.Din cate am inteles de la dentista mea plombele din amalgam rezista 15-20 de ani pe cand cele albe trebuie înlocuite după maxim 5 ani.Amalgamul dentar e folosit de sute de ani, iti dai seama cati ar fi trebuit să crape din cauza lui.