| dicarmencitta1957 a întrebat:

De ce am euzinofilele marite? Ce as putea sa am? Am o pisicuta birmaneza, ea ar putea sa fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cresterea numarului eozinofilelor (eozinofilie) se inregistreaza in numeroase afectiuni:
-In parazitozele intestinale (faci un examen coproparazitologic), in parazitozele sanguine si tisulare (trichineloza), in parazitozele tropicale (eozinofilia tropicala).
In stari alergice:astm bronsic, rinita alergica, urticarie, eczema, dupa vaccinari, alergii alimentare.
In alte boli: anemie, poliartrita reumatoida, boala Hodgkin, eritem multiform, leucemie, pemfigus, periartrita nodoasa, sarcoidoza, sindromul Loeffler, tumori maligne digestive, boli infectioase (scarlatina) etc.
Alergii medicamentoase: dupa penicilina, piramidon, iod, sulfamide etc.

Te rog sa nu intri in panica vazand astfel de diagnostice...Eu ti-am scris o parte din cauzele cresterii numarului de eozinofile... Te sfatuiesc sa faci din nou analizele sangelui, poate s-a strecurat vreo greseala, iar daca rezultatele arata din nou ca sunt marite, mergi la un specialist alergolog sau la un dr. specialist imunolog si vezi ce set de alte teste iti da pentru a gasi adevarata cauza a cresterii eozinofilelor. Sanatate!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
1. S-ar putea ca pisicuta ta sa aiba paraziti interstinali. Mergi cu ea la medicul veterinar si fa-i un control.
2. Sau poti fi alergica la parul de pisica, la polen, sau la alte materiale.
3. Poti fi alergica si la produsele medicamentoase.
Am o solutie pentru tine, cu produse naturale:
Garlic (din ceapa, praz, usturoi) si Acidophilus. Daca te intereseaza imi poti scrie la: daniela.constantin@gmail.com
Multa sanatate! si astept un e-mail de la tine!
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si te mai rog ceva. Mai ales sa-ti faci analizele copro...

| tradaro a răspuns:

Draga dicarmencita1957,
De fapt ii spune „eozinofile".
Pisicuta nu cred ca are vreo vina. Cred ca tu esti vinovata, s-ar putea sa faci un soi de alergie din cauza ei. Pentru o perioada de timp da pisicuta cuiva si la sfarsitul acelei perioade iti faci analizele si vezi cum stai cu eozinofilele. Daca problema s-a rezolvat inseamna ca alergia fata de pisicuta era cauza eozinofilelor marite. Totusi, asta nu te scuteste de a consulta medicul specialist.
Eozinofilele sunt unele dintre leucocite (celulele albe) din sange), produse in maduva osoasa. Rolul lor este important in apararea orgasnimului impotriva infectiilor si parazitilor in special.
Cand se poate spune ca ai eozinofilie?
Cand eozinofilele cresc la valoarea de peste 600/microlitrul de ser sanguin.
Cand cresc eozinofilele in sange?
Majoritatea oamenilor stiu ca daca ai eozinofilele crescute, ai viermisori intestinali, iar acest lucru este real, dar sunt numeroase alte cauze de crestere a eozinofilelor in sange:
- Boli alergice (astm, febra fanului)
- Boli ale tesutului conjunctiv
- Vasculite
- Artrita reumatoida
- Fasciita cu eozinofile
- Sindromul eozinofilie-mialgie
Coccidioidomiciza
- Boli parazitare:
- Ascarizi (limbrici)
- Schistosomiaza
- Trichineloza
- Larva migrans viscerala
- Stromgiloidoza
- Paragonimiaza
- Fascioloza
. Sindromul hipereozinofilic idiopatic (de cauza necunoscuta)
- Cancer
- Limfom malign
- Leucemie cu celule T
- Leucemia cu eozinofile
- Cancer de stomac sau plaman
- Bli alergice sau atopice
- Astm bronsic
- Rinita alergica
- Boli pulmonare- sindromul Loffler
- Vasculite - exemplu sindromul Churg -Strauss
- Uneori in ciroza hepatica, SIDA atipic, herpes cutanat cu dermatita
- Medicamente
Ce simptome poate sa dea cresterea eozinofilelor?
In general simptomele sunt date de boala care a dus la cresterea eozinofilelor, dar frecvent pacientul prezinta:
- Scadere in greutate
- Mancarimi pe piele (prurit)
- Dureri abdominale, febra, diaree, etc
http://www.despreboli.ro/......-inseamna/

| adria1967 a răspuns:

Am cautat si am gasit urmatoarele:

Valori normale: 100-200 /mm 3

Scaderi patologice
• stari de stres
• dupa un tratament cu corticosteroizi
• în prima faza a infectiei acute

Cresteri patologice
• o crestere >5% indica parazitoze
• boli alergice
• leziuni maligne ale tesutului hematopoetic
• leziuni dermatologice distructive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea fi pisicuta de vina. Cel mai bine ar fi sa continui investigatiile, eozinofilia poate aparea datorita parazitilor, dar nu numai