| LYLY_4448 a întrebat:

De ce apar petele pe fata? care este motivul si care este situatia de a scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| greieras a răspuns:

In primul rand in intrebarea ta nu ai mentionat despre ce pete este vorba pentru ca din categoria petelor pe fata fac parte : pitiriazis (afectiune cauzata de o ciuperca ), cloasma gravidica ( ce apare la unele femei insarcinate ce poate persista si dupa nastere), sau pete determinate de o eruptie ce are ca izvor ficatul.sa le luam pe rand ...pentru ca motivele lor ti le.am precizat o sa iti spun cateva sfaturi sa scapi de ele : pentru pitiriazis se folosesc sampoane geluri de dus, este importanta igiena corporala in aceasta afectiune pentru ca ciuperca respectiva sta pe matreata(de pe cap cade pe haine apoi ajunge pe corp)pentru cloasma gravidica este importanta o consultatie dermotologica exista creme unguiente iar pentru petele determinate de o afectiune a ficatului trebuie mai intai sa tratam cauza deci problema cu ficatul iar petele pe fata vor disparea singurele. Sper ca ti.am fost de ajutor happyBafta

| AndreYutzUU a răspuns:

Asta se intampla des pe la 13 ani, du-te la dermatolog, iti va da o crema si iti vor disparea.