| Laurentziu1234 a întrebat:

De ce e nesănătoasă shaorma? Până la urmă ar trebui să fie sănătoasă deoarece conținele legume și carne la rotisor. Dacă era carne prăjită în ulei mai înțelegeam dar la rotisor e ca și cum ar fi în cuptor.
Cât despre sosuri, ce e așa rău? Un simplu sos de ketchup din roșii și unul de maioneză cu usturoi banal.
Iar faza cu cartofii, acum pentru 5, 6 bucați într-o shaorma nu strică.
Eu zic că o shaorma și un coca cola îți oferă o energie pentru toată ziua deoatece conține proteină din carne și vitamine din legume + zahărul din cola care te energizează

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Cand le spui pe toate separat toate par inofensive.
Dar cand le pui pe toate la un loc, nu mai e asa.

Proteina din carne nu exista aproape deloc intrucat cantitatea e mica.
Vitamine din legume; efectiv sunt 50 de grame de castraveti si rosii la un loc, daca nu si mai putin.
Zaharul acela din cola este cu absorbtie rapida. Adica?
Adica vei fi hoperactiv 30 de minute, pe urma te vei molesi.
Acest tip de zahar e bun inainte de un test sau o activitate care iti pune sub maxima actiune creierul. Dar nu pe parcursul unei intregi zile. Pebtru aia e glucoza cu ansorbtie lenta.
Iar cantitatea de zahar pe care ti-l da o sticla avarage (sa zicem 1/2 dintr-un litru) intrece de vreo 4 ori cantitatea de zahar pe care ar trebui sa o consumam zilnic.

Cartofii prajiti in ulei plini de grasimi trans. Mai ales cum le face baia aia in ulei. Nici nu ii pune pe un servetel dupa.
Sosuri pline de grasimi si mega hipercalorice.
Lipia care are si ea multe calorii.
Coca cola care e un cancer la sticla plina de zahar si e-uri.

Doar prin faptul ca o shaorma medie si o cola fac impreuna aproximativ 1800 spre 2000 de kcal este ingrijorator.
Ce are o concentratie mare de kcal, e clar ca are o concentratie mare de grasimi, care se depun pe artere.
Inca un lucru ingrijorator care ar trebui sa ne puna semne de intrebare, faptul ca ne gretulim atat de rapid dupa cateva inghitituri. Sau faptul ca ne face sa ne simtim atat de grei dupa.

Vreau sa iti spun ca in niciun caz nu vreau sa te descurajez la modul sa nu mai pui mana pe o shaorma happy
Pana la urma o viata avem, nu?
Dar nu e o oportunitate sanatoasa. Adica de doua ori pe luna merge.
Dar chiar mai bine apelezi la o pizza. E o alternativa mai buna.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cartofii prajiti sunt nocivi
Sosurile sunt nocive
Lipia are multe clorii
Ketchup ul e plin de euri si zahar.
Zaharul din cola nici nu mai zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are prea multe sosuri, prea multa grasime ca si %, poate si prea multe proteine dar nu cred ca e cazul la shaormele noastre. Tu trebuie ceva de genu 2 parti carbo la 1 grasime si 1 proteine, cat mai putin zahar, mai putina sare, putin condiment, si daca nu vrei sa pui greutate atunci scazi grasimile. Cartofii si legumele proaspete sunt cele mai sanatoase din shaorma. Majoritatea oamenilor mananca mai mult decat 50% carbo la un pranz, asa e dieta tipica

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Nu a zis nimeni ca eu mănânc sanatos.

| zilog a răspuns:

Eu printre multe altele am făcut șî o școala post liceala de ASISTENT MEDICAL.
Mama mea a fost profesoară de anatomie biologie.
Așa că am mai înțeles câte ceva : DE EXEMPLU CARNEA CRUDĂ ESTE PERICULOASĂ
ESTE FOARTE PERICULOASĂ!
CONȚINE Tenia Giardia trichineloză VIERMI PARAZIȚI bacterii...

Așa că la șhaorma există o șansă extraordinar de mere să îțî taie carne cu sânge
carne crudă
înafara de asta picură picături de sânge pe carnea tăiata
ei folosesc aceleasi ustensile pe care le ating atât de carnea crudă cât și de carnea făcută

EU PERSONAL ERAM GATA GATA SĂ MOR DE LA UN GHIUROS de porc luat din Râmnicul Vâlcea

| Sekim a răspuns:

Carnea nu e sănătoasă deloc, niciun fel de carne. Majoritatea sosurilor nu conțin nici măcar 70% roșii, așa că răspunsul vine de la sine de ce nu este sănătos ketchup ul, lucru valabil și pentru maioneza. Cantitatea asta de proteine și vitamine e absolut infima pentru a o considera măcar folositoare. O cola de 400 ml are aproximativ 50g de zahar, ce faci tu cu 50 g carbo pe parcursul unei zile când în general ar trebui sa avem peste 200g zilnic? Pe lângă asta, sunt carbohidrați rapizi, efect rapid și nesesizabil. Singura varianta in care o shaorma poate fi folositoare este junk bulk care este o mizerie sincer. Dintr o shaorma și o cola primești doar calorii, multe, plăcere pe moment și riscul problemelor de sănătate, ce sa zic, merita happy.

| Pnin a răspuns:

Energie toată ziua? Pe mine mă moleșește combinația asta

| Drimmero a răspuns:

Nu e nesanatoasa mai ales daca mananci ocazional, nu va mai luati dupa paranoicii care au ajuns sa manance robotic si gradat de frica bolilor, poti face o shaorma sa fie foarte sanatoasa cu cateva trucuri. Nu exista mancare nesanatoasa ci doar cantitati, alea fac rau.

| Catrice a răspuns:

Lasă,e complicat, tu sa fii sănătos.

| Legion7X a răspuns:

Cartofii prajiti, zgârie colonul îl nenorocește. Carnea pe care o au ei la rotisor, este pregatită cu diferite chestii. M-a ars stomacul de la un pui pregătit de-a gata 2 zile. Senzații ușoare de arsuri. Eu n-am probleme, mănânc orice. Piperat, condimentat. În schimb puiul bombă. De la cartofii prajiti, uneori mă junghia colonul. Am renunțat la cartofii prajiții de 2 ani. Îi prefer înăbușiți și sunt mult mai buni alături de o salată verde sau carne pe grătar. Cola la fel. Am renunțat la Cola. Mai bun este cel făcut la storcător.