| moonY a întrebat:

de ce iti place sa primesti flori? e serioasa intrebarea, sunt curioasa ce raspunsuri primesc, excluzand celebra 'eu iubesc florile, de-aia imi place sa primesc', pentru ca daca le iubesti, le vrei binele, nu sa se usuce in vaza ta.
e ca si cand ai sustine ca iubesti animalele, d-aia iti place sa le primesti impaiate.
si nici nu-mi spune ' asa e frumos, te duci in vizita, trimiti flori; e o zi speciala, daruiesti flori', pentru ca asta demonstreaza doar ca nu esti original/a, ai putea darui altceva.
eu cand vad buchete, imi vine sa dau 'posesorului' cu ele in cap.si nici nu le iubesc.doar imi incanta retina... si cand ma gandesc la miile de flori sacrificate pentru 1martie-sarbatorim primavara distrugand simbolurile ei-, apoi pentru 8martie, pentru ziua indragostelii, pentru aniversari, pentru paste, craciun, mi se face mila.de oameni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Au o vibratie anume; in stadiu de floare plantele se inmultesc; altfel spus, probabil undeva in sufletul nostru se aude muzica minunata si jocul de culori al florilor cand fac dragoste...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Imi place sa primesc flori dar la ghiveci, am casa plina cu asa ceva.Stau la casa, am gradina si acolo am foarte multe flori dar nu imi place sa le rup, imi place sa ma bucur de ele in mediul lor natural.

| anad a răspuns:

Este un gest simbolic de atentie pentru persoana caruia i le daruiesti.Multe se cultiva pentru acest scop asa cum cultivam zarzavaturile, crestem animalele.Si apoi floarea se usuca si pe camp, iar daca o am in vaza imi incanta ochiul si sufletul mai ales daca mi-a fost oferita cu drag.

lolita
| lolita a răspuns:

Mie imi plac flori pentru mirosul lor, de primit nu primesc deoarece al meu zice ca le omor fie si in ghiveci.

| Razvan a răspuns:

Mie nu imi plac florile decat in saxii.Nu sunt inebunita dupa flori am in gradina zeci de specii de flori pe care le-am tot mutat dintr-o parte in alta ca sa obtin un cat mai bun efect vizualhee hee
Le accept totusi cu un zambet trivial si incerc sa nu ii zic din prima baiatul cat de ciudata sunt ca o ia naibii la fugalaughing

| Anduciu a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine! Plus ca am alergie la polen, ma apuca stranutul, ma mananca nasul, gatul, imi lacrimeaza ochii...Cam asta simt eu cand trec pe langa o florarie.
Ca si cadou, florile mi se par cel mai inutil lucru posibil. Le tii acolo pe masa si te uiti la ele, pana se ofilesc si le arunci la gunoi.
Imi plac florile, dar sa le vad in pamant, nu infasurate in folie argintie sau hartie creponatastraight face

| Rebecca86 a răspuns:

Imi place sa primesc flori pentru ca insufletesc locul unde le asez si daca miros si frumos, totul devine prospetime si puritate, parca renaste camera chiar daca ele sunt pe moarte.

| LauraNica92 a răspuns:

Florile pe care le vedem la florarii sunt special cultivate pentru a fi mai apoi taiate si cumparate de doritori pentru a oferi o mica atentie cuiva. Mie imi plac florile in orice stadiu.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt una dintre rarele persoane pe care nu le canta florile. Niciodata nu mi-au placut, nici macar mirosul. Cand o mai vad pe mama cumparand de la piata si imbacsind sufrageria...
Dar daca vin de la cineva drag, le primesc, fac pe incantata dupa care ori le aduca mamei, ori le pun in camera mea(nu ca mi-ar placea, dar nu ar fi frumos din partea mea sa arunc sau sa-mi bat joc de acest gest).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie numai imi plac, acum as dori sa primesc bani, masini, vile, piscine, he, he...mila? pentru ce? are grija societatea, face sa devii imun la toate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este...si mie imi plac florile

| maracirjan333 a răspuns:

Pentru ca sunt colorate, parfumate si oamenii ti le aduc in semn de recunostinta sau eva de gen'u

| diedra28 a răspuns:

Mie imi place sa primesc flori, dar nu primesc decat flori in ghiveci. Prietenii ma cunosc si stiu ca mie mi se aduc doar flori/plante in ghiveci care sa imi aduca aminte de ei.
Mai nou, de ceva ani, mi-am facut un obicei de a nu cumpara buchete de flori cand ma duc in vizita ci o floare in ghiveci. Aleg floarea in functie de persoana. Unii aleg trandafiri, cale, lalele... dupa cum crede ca ii place persoanei respective, eu aleg floarea dupa cat de multa munca iti trebuie sa o tii in viata si cat de responsabila este cea care o primeste. Daca nu ii place, oricand o poate da la altcineva sa aiba grija de floare. Doar nu dai cadou un caine la cineva care e plecat de acasa 12 ore pe zi, nu?

| pissalexa a răspuns:

Sincer, proasta intrebare la categorie nepotrivita!