| Blackwoman27 a întrebat:

De ce ma doare asa de tare burta cand am ciclu? X_x

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu-ti face griji! Crampele menstruale nu sunt un motiv de ingrijorare-fac parte dintr-o menstruatie normala.Dar daca se intampla des sa te simti foarte rau in timpul menstruatiei, consulta un medic.S-ar putea sa te simti obosita, deprimata sau nervoasa cu cateva zile inainte si foarte in forma dupa aceea.Hormonii sunt de vina! Maseaza-te usor cu palma pe burta, pana se incalzeste, faci o baie calda-nu fiebinte, si mai poti sa ti o sticla cu apa calda pe burta.

| DakotaRoyse a răspuns:

Nu ştiu dacă ştii ce înseamnă ciclul menstrual. Te doare pentru că sunt contracţiile care se manifestă în uter pentru a înlătura membrana din care s-ar forma placenta în cazul unei sarcini happy Ţine de hormoni intensitatea durerii. De aceea îţi recomand să mergi la medic dacă te doare prea tare sau prea multe zile la rând. Sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiiHaș a răspuns:

E normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal, nu-ti face griji. Durererile se manifesta diferit de la o femeie la alta. Bucura-te ca te dore doar burta :)).
Uite un articol despre asta:
http://www.csid.ro/health/tu-ce-stii-despre-durerile-menstruale-6404294/

| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Durerea aceea e normala de obicei. Daca inainte nu te-a durut asa de tare si acum da, inseamna ca ceva nu e in regula. Iti recomand sa mergi la un ginecolog pentru un control uterin. Asa o durea si pe sotia mea candva. Poate ai chisturi si e posibil sa te toara si de la acelea. De aceea nu mai sta si du-te sa-ti faci un control. Sper sa te ajute acest raspuns.

| Kaveri a răspuns:

Te doare burta cand ai ciclu din ala menstrual, iahh.

| naturistul a răspuns:

Se intampla des la unele persoane; ulei de primula. stevensegal83@yahoo.com

| Funditasiatat a răspuns:

Ca sa scapi de ele trebuie sa iei:
Paracetamol/Avolcalmin/Nurofen/Nospa
Nu uita sa te linistesti, prea multa agitatie nu e buna!
Sper ca te-am ajutat!>big grin