| Girly97 a întrebat:

De ce nu ne putem trezi singuri când vrem noi și ne trebuie ajutorul altei persoane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti tu. Majoritatea ne-am obisnuit sa ne trezim singuri. Mai ales cei care plecam la munca.

| RAY a răspuns:

De ce nu ne putem trezi singuri când vrem noi și ne trebuie ajutorul altei persoane rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor se vede ca dormi cand pui intrebari

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dormi insuficient. Înseamnă că adormi spre dimineață, iar somnul e adânc (așa se explică).
Când dormi profund, e posibil să nu auzi nici măcar alarma.
Totusi, esti o norocoasă, fiindcă poți dormi cu incredere, știind că cineva iti poarta de grijă si te trezeste la timp, pentru a ajunge la timp, la școală/job.

| Frank51 a răspuns:

S-a inventat alarma laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Cum adica sa nu ne putem trezi cand vrem noi? Si care e necesitatea persoanei respective?
Omul e conceput sa doarma doua cicluri a cate 4 ore pe noapte, de asta ai nevoie de 8 ore se somn: https://www.youtube.com/watch?v=DKBXFfEPJyg
Pentru ca somnul e o necesitate absoluta, corpului nu ii pasa ca ai tu ceva de facul la mijlocul ciclului x sau ca trebuie sa te trezesti la ora y; in fiecare noapte cedezi constiinta in favoarea proceselor biologice care te tin in viata, deci nu mai poti controla absolut nimic in timpul somnului, de asta nu te poti trezi: ca nu ai constiinta activa ca sa poti tu decide asta.
Cat despre ajutorul altei persoane... facand abstractie de la ce am zis mai sus, persoana este treaza si are constiinta activa, de aici si posibilitatea sa te ajute in orice scop incerca intrebarea aia sa atinga.

| Lioana a răspuns:

Exista alarma la telefon care sa te trezeasca. Nu e nevoie de ajutorul altei persoane. Pe persoana aceea, care banuiesc ca e mama ta, cine crezi ca o trezeste?
Daca vrei sa te trezesti la timp usor, culca-te cu 8 ore inainte de ora de trezire.

| Caro34 a răspuns:

Oh, my girl! Daca ai avea griji si ti-ai asigura singura existenta, ai sari din pat cand e timpul sa mergi la lucru. Tu nu ai nici o grija, esti ca bebelusii la sanul mamei lor! Bucura-te de acest timp; va veni altul care-ti va lua somnul uneori! Viata are momente inaltatoare insa si coborasuri memorabile; trebuie sa stim pe ambele sa le pretuim si sa mergem mai departe! Numai bine!

| blackann a răspuns:

Incredibil...rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem... Ba chiar mai mult, cu somn suficient si constant ne putem trezi in jurul unei ore fixe fara alarma. Cel putin eu stiu ca ciclul meu de somn este de 6 ore asa ca de cele mai multe ori ma trezesc dupa 6 ore de somn, plus minus cateva minute.

| DovleacTurbat a răspuns:

Vorbește în numele tau.

| NisipLaMare a răspuns:

Pentru ca te culci cu 3 ore inainte sa sune ceasul si trebuie sa pleci.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Cum adica nu te poti trezi singur? Consulta medicul urgent!

| Ella203 a răspuns:

Pentru ca ne culcam tarziu
Asa eram si eu dar incearca sa iti calculezi timpul de somn somn ca sa apuci sa dormi cel putin 8 ore