| adrian873 a întrebat:

De ce nu se legalizeaza marijuana? Cu ce ar afecta daca s-ar legaliza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
40 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Noi stam prost cu agricultura si taranii nostri politicieni nu sunt pregatiti sa investeasca in asa ceva.

| evostyle7 a răspuns:

Omu` trebuie` sa stie ca e riscant si ilegal ca sa-i fie justificat pretu` mare. De aia nu se legalizeaza pentru ca tot ce`i rar si pe sub mana trebuie` sa fie scump. Si uite asa mai face si statu` un ban, filand unele tranzactii, punandu`le inapoi pe piata prin alti intermediari sau consumandu`le ei. In fine pretul de cumparare e de 10 ori mai mare decat pretul de productie si asta datorita considerentelor de mai sus.

| Azµre a răspuns:

După ce că țara asta e plină de tâmpiți, voi mai vreți și legalizarea Marijuanei?! Oameni nebuni.

Cantitatea de agenți cancerigeni din țigările cu marijuana este cu 50% mai mare decât în țigările cu tutun normal, ceea ce înseamnă că marijuana mărește riscul de îmbolnavire cu cancer pulmonar.
Scade nivelul de testosteron al barbatilor si calitatea spermei
Scade considerabil libidoul, mai ales în cazul celor care consumă în mod frecvent.
Scade puterea de apărare a sistemului imunitar și crește riscul de îmbolnavire.
Distruge celulele nervoase.

| adrian873 explică (pentru Azµre):

Nu creste riscu de cancer si nu scade nimic, in alte tarii medicii prescriu iarba pacientilor pentru tratarea diferitelor boli, asa ca nu vad cu ce ar fi asa de nociva sa fie ilegale un om sub influenta alcoolului este imi periculos decat unu care a fumat iarba, asa ca ce zici tu sunt numai povesti de rahat

| Azµre a răspuns (pentru adrian873):

Mai documentează-te, și ai să vezi consumul zilnic de țigări cu marijuana duce la cancer pulmonar +50% față de țigările normale. Și da sunt prescrise pentru anumite boli neurologice. Dar asta nu înseamnă că nu există riscuri. Vrei să zici că dacă morfina este folosită de medici pentru a atenua durerea la pacienții bolnavi de cancer se poate folosi și pentru unul sănătos, te înseli amarnic.
Eu zic să te documentezi.

| Azµre a răspuns (pentru adrian873):

Cei care fumează marijuana riscă distrugerea unor sinapse din creier asociate cu dezvoltarea limbajului și se expun unui risc crescut de apariție a schizofreniei. Tomografiile realizate pe 114 subiecți au descoperit anormalități microscopice în regiunea creierului care ajută la dezvoltarea capacităților de ascultare și întelegere.
Zona din creier folosită pentru dezvoltarea limbajului este atacată de neurotoxinele apărute prin folosirea marijuanei, efectul dăunător al acesteia fiind de multe ori ireversibil.

| adrian873 explică (pentru Azµre):

Eu zic sa te uiti la The Union, si atunci sa mai vb. Si marijuana sa demonstrat ce scade riscul de aparitie au unor tipuri de cancer, si NU este o certitudine ca afecteaza in vreun fel plamanii sau celulel nervoase.

| Azµre a răspuns (pentru adrian873):

Fiecare cu damblau lui, dacă tu preferi să te droghezi, droghează-te e viața ta faci ce vrei cu ea. De legalizat nu se va legaliza în veci. Nici în Amsterdam nu este legalizată ci este tolerată și atât. În america este legalizată doar marijuana medicinală care este un derivat. Acum dacă tu vrei să te droghezi, problema ta. Nu există drog sau medicament fără efecte secundare.

| adrian873 explică (pentru Azµre):

Nu exista nimic fara efecte secundare...

| Azµre a răspuns (pentru adrian873):

Nu dar gandeste-te lugic putin acu nu te judec sau ceva ti-am zis fiecare face ce vrea... dar daca ar legaliza-o la noi sa zicem... iti dai seama cați drogați am avea pe strazi?! Ok sa zicem tu fumezi eu fumez dar cu limită, în schimb alții nu-ți dai seama laughing ar fi un haos, aștia fac accidente cu mașinile când nu sunt drogați sau băuți dar în situația de față?

| adrian873 explică (pentru Azµre):

Pai oricum exista etnobotanice... deci tot mai bine ar fi cu marijuana

| Azµre a răspuns (pentru adrian873):

Oricum eu nu stiu cum de nici acum nu au interzis comercializarea etnobotanicelor, mi se pare o prostie totala, nu știu dacă ai vazut pe la știri cazuri și cazuri.

| adrian873 explică (pentru Azµre):

Sunt consumator de etnobotanice si de asta zic ca ar fi mai bine sa fie marijuana decat etnobotanice...

| Azµre a răspuns (pentru adrian873):

Eu zic să renunți la ele nu ai idee cât rău îți pot face. Acu ai 18 ani nu-ți dai seama dacă continuui așa mai târziu greu o să scapi de dependență. Numai zic de alte urmări. Eu ți-am zis ca sfat prietenesc.

| terarum a răspuns (pentru Azµre):

Alcoolul mult mai daunator ca maria si totusi legal.
Mai bine documenteaza-te tu.
De exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=IizSd_USCn4&feature=relmfu
De aici cred ca te descurci sa mai gasesti informatii.

| Oston a răspuns (pentru Azµre):

Omule, cand ai auzit tu ca au murit oameni din cauza canabisului?

| Azµre a răspuns:

PS: Și încă ceva, marijuana medicală este un derivat, sub nici o formă nu este drogul care îl găsești la colț de stradă.

| Azµre a răspuns:

Lasă să fiu eu prost și voi drogați!

| adrew a răspuns:

Aloolul produce mai multe daune si societatii si sanatatii decit ar produce marihuana

| liliacALB a răspuns:

laughing Sa vezi tu ce se revigoreaza agricultura daca taranii aud ca e rost de parale, oho!

| adrian873 explică (pentru liliacALB):

Sa vezi cate gradini indoor ar aparea happy

| Crisstttina a răspuns:

Ar fi aiurea sa-i auzi pe toti taranii si cocalari ca fumeaza oh go on in primul rand ar cadea industria tigarilor si alcoolului happy si DIICOTU ce ar ma face?

| Crisstttina a răspuns:

Ti-ar convenii sa auzi de la toti taranii si cocalari : am fumat marijuana? sa-i vezi paranoizati pe toate gardurile?
Tot ce-i interzis e palpitant in viata!
Lasa sa nu se legalizezehappy
Cu toate ca prin legalizarea Marijuanei si Prostitutiei am iesi din criza, turismul ar creste 500%.

| Oston a răspuns (pentru Crisstttina):

Canabisul da o stare de euforie, dar nu una de aia de nu mai poti merge. Adica te relaxeaza, la asta se refera aceasta stare, nu pici pe jos si incepi sa razi ca un cretin. E interzis pentru ca cei din industria tutunului are avea foarte multi bani de pierdut. Pe langa asta, e vorba si de Oculta Mondiala care vrea sa ne prosteasca. Iar ce ati auzit voi ci nu stiu ce pacienti care au fost testati si s-a descoperit ca numarul de neuroni scade e o mare minciuna. Pacientii erau maimute care, intr-adevar, primeau marijuana printr-o masca dar nu le lasa sa respire, ca sa li se oxigeneze creierul, astfel scazandu-le nr. de neuroni. Nu cred ca esti indeajuns de handicapat ca sa nu respiri in timp ce fumezi. SI Bob Marley fuma canabis si nu era prost, sau Jhon Lennon fuma si nu era prost.

| Crisstttina a răspuns (pentru Oston):

Daca ai 15 ani si ai dat asemenea raspuns.
Respect!

| DushulRece a răspuns:

Cu nimic, si asa suntem un popor de drogati

| rastadoll a răspuns:

Sa stii ca iarba nu a omorat pe nimeni in schimb tutunul da. In alte tari cu un nivel mult mai inalt de civilizatie si dezvoltare economica, medicii prescriu iarba pacientilor pentru tratarea diferitelor boli printre care cancerul si SIDA iar in Romania nu se legalizeaza deoarece multe companii farmaceutice ar da faliment. Iti spun sincer ca ar fi o modalitate de a creste economia interna deoarece nu s-ar mai face trafic si prin urmare traficantii nu ar mai avea de castigat dar si pentru consumatori pentru ca ar putea trece la un alt tip de drog mai slab. Este de altfel o metoda de subminare a cartelurilor. Ar fi o metoda buna prin care producerea/vinderea de marijuana ar aduce un aport important la bugetul de stat. Pe de alta parte "magazinele de vise" nu vor inceta sa existe deoarece contribuie la bugetul de stat cu un procent destul de mare. unde e cerere e si oferta chiar daca este cea mai proasta. ( decat sa bagi etnobotanice mai bine baga iarba)

| adrian873 explică (pentru rastadoll):

Pai da, asta ar fi scopu principal sa nu mai fie etnobotanice, dar asta este o tara de rahat cu oameni de rahat

| rastadoll a răspuns (pentru adrian873):

Asta e. pana atunci keep calm & smoke weed. pace

| adrian873 explică (pentru rastadoll):

Pace

| alexsay21 a răspuns:

*** politia asta...

| adrian873 explică (pentru alexsay21):

Pai politia nu ar mai avea treaba

| Whereisthelovewherewhere a răspuns:

Efectele imediate sunt: ''Dintre efectele considerate neplăcute, cele mai frecvente sunt: greaţa (mai ales dacă marijuana este luată în combinaţie cu alcool sau alte droguri cu efect stimulant); gură uscată; iritarea ochilor (roşeaţă); migrenă; lipsă de coordonare în mişcări şi lipsa echilibrului; tuse slabă şi frecventă''.
Sincer, eu nu as consuma vreodata.De ce? Pentru ca multe dintre vedete au devenit dependente, ca apoi sa ajunga la rehab.Si, ghici ce? Daca nu mai consumi marijuana vrei vrea celelalte droguri.Gandeste-te doar; o tara cu dependenti de droguri.Nu suna prea bine, nu? Sa mergi in parc si sa vezi o babuta fumand iarba.Gandeste-te la Amy Winehouse, Kurt Cobain si altii ce au consumat.Au avut totul apoi nimic. Sper ca te-am ajutat

| Oston a răspuns (pentru Whereisthelovewherewhere):

Ba! Ei au consumat alte droguri! Au consumat si canabis, dar nu canabisul i-a omorat!

| Crisstttina a răspuns (pentru Oston):

Leo fi combinat, cu botanicele happy

| DarkLIne a răspuns:

Daca sar legaliza marijuana ar fi numa drogati pe toate drumurile si asa e plina Romania de din astia si sistemu e drogat de asta ne merge bine. Daca vrei legalizarea marijuanei iti sugerez sati bagi un fier incins in fund aceiasi senzatie ca drogatu freee big grin

| terarum a răspuns (pentru DarkLIne):

Ai incercat?

| DarkLIne a răspuns:

Loti totul in gluma lumea fuLLL de ratati drogati care sunt pe invers si dor in santuri ca nu mai isi vad de datorii
Alooo trezirea viata e dura marijuana e ceva ce distruge
vieti, sanatate, prietenii...etc
App vteri un exemplu bun luatoi o bagnota de un milion si o tigara cu marijuana ardetile..moarala bani sunt bani vostri care ia-ti da pe acesti boscheti iar tigara viata voastra mai bine faceti laba pana la epuizare decat sa va drgoati

| Azµre a răspuns (pentru DarkLIne):

Degeaba le spui, vei ajunge să fi făcut prost ca și mine... lasă-i în pace.

| Alexandru_Trifu_1987 a răspuns:

@Azur ai poza de la Anonymus care sutin legalizarea de aici ar trebui sa deduca restul cam ce vrei tu despre iarba. IN ALL HISTORY nu e un caz de deces din cauza ierbii. Mai mult iarba ajuta anumite celule din creier sa se dezvolte. Ai spus drogati si drog de 1000 de ori esti undercover cumva? Drogat e ala care baga crocodil si legale in vena drogat e ala dependent de ceva anume. Ce crezi iarba NU creaza dependenta. Si da toti fumatorii sunt niste ratati datori... ba ce le stiti voi. Da cand vomitati matele de la baut ce sunteti? Cand violeaza unu o baba de 87 de ani? Cand da un betiv cu masina peste un copil pe trecere? Sunteti total | | nu am degand sa va mai raspund dar mi s-a parut extrem sa ai poza cu Anonymous sa fi anti iarba. @ Darkline esti un comunist imputit. @ Topic simplu de unde se mai produc bani? Ar nenorocii tot ce inseamna vanzare de tigari in Romania pentru ca adevaratii fumatori acei "drogati" care fumeaza la BLUNT nu ar mai fuma tigari normale(oricum balanta e 60-80% pentru cei care fumeaza verde nu fumeaza si tigari) Dar ce sa stie LinieNeagra crescut intr-o familie de comunisti si Azure care tine poza cu cea mai vehementa miscare pro iarba si foloseste cuvantul drog/drogati ca pe biscuiti. "Prietenas" alcoolul si tutunul poti sa le treci la categoria drog nu iarba. In fine am raspuns tarziu si oricum nu as vrea sa vad replyuri de la o pustoaica EMO, de la LinieNeagra(fata de spate) si de la un | |. Auzi poza Anonymous anti iarba.