| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele care în urma unui traumatism rămân surde, își pierd total sau parțial abilitatea de a vorbi?
De ce dacă aceștia cunosc limbajul, literele, cuvintele, nu se mai pot exprima ca înainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Omul ca sa poata vorbi trebuie sa auda ce spune. Daca nu aude ce spune nu mai poate controla producerea sunetelor si nu mai poate vorbi. Daca aude putin, va vorbi mai tare si va putea vorbi. Daca nu aude deloc, presupun ca nu mai poate vorbi.

3 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Pentru ca le sunt afectate anumite parti ale creierului importante pentru vorbire si alte simturi.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca nu mai aud, trebuie sa auzi ce scoti pe gura, altfel e cam imposibil sa vorbesti clar.

| Adolf8 a răspuns:

Fiindcă trebuie să auzi ceea ce spui, altfel te încurci, dacă nu auzi mult timp cuvinte, va fi mai greu sa le rostești.