| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele surde își pierd concomitent și abilitatea de a vorbi?
Înțeleg că ele nu mai pot auzi literele și cuvintele dar dacă înainte au auzit iar la adolescență și maturitate rămân surde, ele pot reproduce verbal cuvintele, deoarece le știe pronunția.
Un mut poate auzi dar surzi care să vorbească, nu.
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzul si vorbitul fac parte din aceeasi categorie cand vine vorba de perceptie /trasmitere.
Majoritatea functiilor sunt comune si se afecteaza una pe alta de aia exista aceasta combinatie de handicap.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti pierzi auzul nu iti pierzi si vorbirea, ca deja sti cuvintele si le vei spune mai departe.
Corelarea sta in faptul ca daca te nasti surd nu vei putea vorbi pentru ca nu ai cum sa inveti limba, ca nu o auzi!
In rest nu-s corelate deloc, sunt functii total diferite.

Nu au chiar nimic in comun auzul cu vorbirea, sistemul auzului nu atinge deloc pe cel al vorbirii.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca majoritatea surzilor asa s au nascut si nu au invata sa vorbeasca.
Cei care au surzit dupa ce au invatat sa vorbeasca vorbesc in continuare.

| Anuket a răspuns:

Unde ai văzut că își pierd abilitatea de a vorbi?
Eu nu știu de așa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Https://youtu.be/34QJY7vtPx8

Comunică prin semne, nu verbal.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa demonstrezi prin acest videoclip?
Nu, surzii nu comunica prin semne, ci mutii. Pot si surzii, daca amandoi sunt la fel sau unul care nu este surd catre un surd. Dar in nici un caz un surd, care a invatat sa vorbeasca, catre unul care aude.
Nu stiu de ce, daca nu aveti studii de specialitate, va hazardati in niste afirmatii care nu corespund realitatii.
Nu, nu-si pierd abilitatea de a vorbi, daca au invatat sa vorbeasca inainte de a asurzi. Din spusele tale reiese ca multi batrani nu ar mai putea vorbi.
Eu am cunoscut doi frati care au avut meningita netratata si au asurzit amandoi. Unul era de 5 ani si unul de 3 ani. Cel de 5 ani vorbea binisor, te puteai intelege cu el si la varsta de 70 de ani, cu celalalt se intelegeau doar cei din casa.
Am cunoscut batrani care si-au pierdut aproape in totalitate auzul, dar vorbeau coerent.
Pentru cei care asurzesc si nu este posibil sa aiba proteza auditiva este mai greu asimilarea cuvintelor noi.
Surzii nu aud vorbirea altora, dar o percep pe a lor.

| anonim_4396 explică (pentru mi25):

Eu personal nu am întâlnit surzi care să vorbească. Până acum.
Prin acel clip am vrut să arăt că fata aceea, odată ce și-a pierdut auzul, nu mai poate comunica decât prin semne sau scris.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți să cauți fata care a fost la xfactor. Vorbește, dar îi e mai greu să înțeleagă pe alții și citește pe buze. De altfel dacă nu vorbește uită cum se face, chiar ea menționează într-un video că bunica o îndruma să vorbească verbal cu sora ei.

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Cum o cheamă?

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Îi este mai ușor să comunice așa. Poți să cauți fata de care ți-am zis, nu avea nici 2 ani când a surzit și vorbește verbal, chiar acesta fiind modul prin care comunica cu sora sa.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am căutat. Jeni Ion

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar cei n ascuti surzi, aceia nu pot comunica prin vorbire si cei care au defecte foarte mari de vorbire. Acestia comunica doar prin semne si in scris.

| Elan a răspuns:

Dumnezeu sa ii ajute sa le dea inapoi auzul big grin