| Victoria a întrebat:

De ce pretuim sanatatea doar dupa ce o pierdem? De ce cand o avem nici nu ne gandim la ea, iar cand ne imbolnavim am da totul ca sa fim din nou in forma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este insasi natura noastra umana. Ne ia valul vietii deseori si uitam ce este de fapt esential si, mai ales, uitam ca esentialul ne este daruit, nu neaparat pentru ca l-am merita noi. Aerul pe care il respiram, este deja primul mesager al acestei afirmatii. Sa ne gandim ce ne-am face fara el, sau fara unul dintre simturile cu care suntem inzestrati, si, ca sa ajungem si la subiect, ce ne-am face fara sanatate? Putem avea toate bogatiile lumii, si tot nimic nu ar insemna la un moment dat. Le-am da pe toate in schimbul unei pastile care sa ne faca bine. Ei, uneori nu o gasim. De ce gandim gresit? Pentru ca nu se insista prea tare asupra educatiei noastre morale si religioase. Si cand vorbesc aici despre religie, vorbesc doar despre Creator si despre sanatatea pe care numai si numai El ne-a creat-o si ne-o intretine. Felicitari pentru postarea acestei intrebari. Ar trebui sa ne dea la multi de gandit.

15 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Anonim,
Bacemi are dreptate. Chiar dacă faci parte din categoria oamenilor care merg pe principiul "Viaţă scurtă dar intensă", nu trebuie să jigneşti userii care îi dau dreptate doar pentru că a spus adevărul. Dacă am încerca măcar puţin să fim obiectivi cu propria persoană şi să recunoaştem atunci când cineva spune adevărul... ar fi foarte bine.

pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Asa este omul, cand este sanatos se gandeste cum sa castige si sa traiasca mai bine, dar cand se imbolnaveste se sperie si nu stie ce sa faca sa fie iar din nou sanatos. Existand acel moment cand ar da orice sa revina la starea de sanatate normala.

| anad a răspuns:

In general in viata de zi cu zi incercam (mai mult sau mai putin )sa ne protejam sanatatea prin alimentatie cat de cat corecta, prin igiena etc dar altele sunt prioritatile zilnice. Ea devine prioritate in momentul in care ne impiedica sa ne vedem de preocuparile zilnice. Din pacate, desi ne-a dat semnale, o ignoram si se poate sa fie destul de /sau prea tarziu.

| cristi202 a răspuns:

Se pare ca noi oamenii nu stim sa pretuim un lucru deict dupa ce il pierdem.
Nu ti s-ar parea ciudat sa te gindesti mereu la faptul ca esti sanatoasa. Esti sanatoasa, astfel te poti gindi la alte lucruri pe care le ai de facut. Da, e bine ca din cind in cind sa ne mai gindim la ea, ca sa fim multumiti cu ce avem, sa realizam cit de mult pierdem daca nu o mai avem, dar si daca devii stresat de a avea grija de sanatatea ta, tot nu e bine.
Dam totul cind ne imbolnavim pentru a fi in forma pentru ca atunci realizam cit de importanta e sanatatea pentru a face ce vrem sau trebuie sa facem, si, desigur, pentru ca nu ne place durerea.

| Bacemi a răspuns:

Ideea e ca multi prefera o viata scurta, dar cu sare si piper, cu multe experiente, decat o viata lunga si monotona. Din aceasta cauza toti apeleaza la alcool, droguri si alte stimulente. Ideea e ca toti dorim liniste si pace, apoi ne plictisim si vrem sa scapam de ea.

nony
| nony a răspuns:

Nu cred ca mai exista om sanatos tun la ora actuala.Prea suntem plini de E-uri ca sa functionam 100 %. De ce nu o pretuim? De ce nu te duci la toaleta pana cand nu te trece?! raised eyebrows Cam asa ceva si cu sanatatea, pana nu ne imbolnavim ce rost are sa ne protejam.

| tarziu a răspuns:

Nu e valabil doar in legatura cu sanatatea, asta merge si cu prietenii/iubitii, uneori cu locul de munca, si multe altele. Pretuiesti ceea ce ai avut, nu ceea ce aiwinking

| crizantema a răspuns:

Pentru ca asta e natura omului, sa duca totul pana la limita si chiar dincolo de limita.Ca sa stie cat de bine e sa fie sanatos trebuie sa stie si cat de rau e sa fie bolnav.Numai asa invatam sa pretuim lucrurile in general.

| Lora_6439 a răspuns:

Omul din greseli invata.

| julieta a răspuns:

Ptr ca suntem egoisti si inconstienti. punem inainte urmtr vb "noua nu ni se poate intampla"... dar din pacate bolile nu ne intreaba, ne lovesc cand ne este lumea mai draga.

| Elenuca3567 a răspuns:

Asa e firea umana, exista o vorba "nu stiam ce am avut pana nu am pierdut". In orice caz un lucru e cert, daca dupa o boala cineva isi recastiga sanatatea cu greu, va sti sa o pretuiasca de aici in colo.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate prostii spune bacemi iar voi il luati de bun of asa de prosti sa fiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt, pina nu te dai cu capul de pragul de sus nu il vezi pe cel de jos

| CostelCornea a răspuns:

Pentru ca suntem inconstienti!
Noi nu traim frumos!
Ne sinucidem lent :
- doctorii sunt la curent, cu muribunzii care fumeaza, dar si ei fumeaza
- ne intoxicam cu E-uri, din mancarea otravita
- ne drogam, consumand tutun, alcool, cafea
- ne risipim energia si dragostea, prin curvie
- este necesar autocontrolul!
Impotriviti-va codex-alimentarius-ului!
Vor sa scoata usturoiul si menta, in afara legii :
vor ca menta si usturoiul sa fie declarate, droguri!
Luptati pentru sanatate!