| anonim_4396 a întrebat:

De ce ranile sufletesti intotdeauna dor mult mai tare decat ranile trupesti? Exista remedii de vindecare? Daca da cum sau unde le gasim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| georgiana a răspuns:

O durere ascunsa in inima si nemarturisita doare cel mai tare.Persoanele introvertite sunt cele mentionate de tine. E bine sa-ti spui oful, sa te descarci...il tii in tine.pe zi ce trece te nimiceste mai mult.Copilul pana nu plange nu i se da de mancare.
Vorbeste ca sa te cunosc!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru ca stim ca in cazul ranilor sufletesti ne putem vindeca singuri. Si doare pentru ca desi stim lucrul acesta de multe ori nu reusim.

| Victoria a răspuns:

Cel mai bun leac il gasim in noi insine, in puterea caracterului nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca sufletul este insasi esenta vietii, lasat de Dumnezeu in noi! Fara el am fi niste legume care merg.nu am avea liberul arbitru!
Si vorba cantecului :,, Sa nu-mi iei niciodata dragostea!"Il stii, poti sa ma calci in picioare.etc dar sa nu-mi iei niciodata dragostea! se aplica la toti, fara exceptie

| david83 a răspuns:

Sufletul e mai sensibil decat trupul.
Remedii de vindecare? Una ar putea fi Autosugestia. Sa-ti modelezi si sa iti tratezi sufletul

| marian_9534 a răspuns:

Da, ai dreptate, sa nu creda cineva ca atunci cand face vreun pacat, nu il asteapta o rasplata. Precum trupul simnte durerea, asa si sufletul simnte durerea, dar in alt mod. Sufletul fiind esenta vietii in fiinta umana, iar atunci cand ne este afectata, fie printr-un pacat facut anterior, fie printr-o suparare facuta de noi sa facuta noua de catre altii, imediat sufletul riposteaza asupra materiei, vedem ca oricine care ne face rau, imediat avem tendinta de ai reprosa, asa e si cu sufletul, reproseaza imediat trupului pentru. Ca acesta ia cauzat drerea. Pacatul aduce durerea, iar pacatul este savarsit de trup prin consimntamantul vointei noastre, iar o data savarsit, imediat raneste sufletul iar acesta se rascoala asupra trupului, amintindu-i ca el este existenta vietii umane, el este in legatura cu creatorul, iar pacatul dezumanizeaza fiinta omului atat sufletul cat si trupul. Trupul se distruge de indata ce sufletul este in decadere. iar cel mai bun remediu este rugaciunea, locurile la manastire retrase, muzica religioasa si sa iubesti cat mai mult. Deci atentie pacatul aduce raul. Id marian_psd