| Lorena_3032 a întrebat:

De ce unii dintre noi au venele albastre iar altii verzi?
Tu cum le ai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Le am un albastru marin spre violet...

| christina1370 a răspuns:

Nu exista vene albastre si vene verzi.hee hee
Toate au o culoare albastruie. Diferenta de nuanta pe care o vezi tu prin piele este din cauza tonului culorii pielii tale. De exemplu, daca ai o piele in tonuri reci, ceea ca inseamna ca ai pielea alba sau foarte alba, venele o sa se vada albastre. Daca ai pielea in tonuri calde, adica daca ai o culoare gen asiatic, sau esti creol, atunci venele se vad lila, sau verzi, din cauza contrastului( galbenul pielii si albastrul venelor. care desigur, pot fi mai pale sau mai pronuntate).

Eu una am o piele foarte-foarte alba, iar venele mele se vad, normal, albastre.

| tapeee a răspuns:

Iluzie optica.

| Cayus a răspuns:

Mda e vorba din batrani ca cei cu vene albastre au sange nobil cica ...Culoarea venelor apar la pubertate si difera pentru ca vascularizarea corpului se dezvolta(creste).Din cate stiu e o chestie de cat de repede ti se dezvolta.La venele albatre mai incet iar la cele verzi mai rpd.Bn asta depinde si de pulsatia sangelui venele erzi avand o pulsatie ridicata(rapida) pe cand cele albastre au o pulsatie lenta.E bine oricum nu prea conteaza - spun medicii.Si eu le-am avut erzi si acum le am albastru-verde