| NoNameToday a întrebat:

De ceva timp aveam mancarimi in zona genitala.Am cautat pe net si am crezut ca am candidoza vaginala din cauza unor antibiotice pe care le-am luat[augmentin], de aceea am facut dusuri cu bicarbonat si mi-am dat cu crema de galbenele.
Dar acum am o secretie alba densa si urat mirositoare, intepatoare.Am cautat pe internet si am gasit vaginoza bacteriana.
Semnele posibile ale vaginozei bacteriene sunt

* secreţie vaginală albă, gri sau galbenă
* miros de peşte al secretiei vaginale, cel mai accentuat după contact sexual sau spălarea cu săpun
* prurit (mancărime) sau senzaţie de arsură
* eritem (inrosire) şi edem (umflare) a vaginului sau vulvei

eu am aceste simptome.in afara de mirosul de pestelaughing. are un alt miros.intepator

si urina la fel.

la ginecolog nu vreau sa ma duc.ai mei parinti nu stiu ca nu mai sunt virgina.asa ca mai bine nuhappy

intrebarea mea e: cam ce tratamente pot lua? sau sa ma duc la farmacie sa intreb sau la medicul de familie? nu stiu ce sa facsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci frumos la ginecolog sa-ti faca cultura din secretie. daca nu o faci si te tratezi dupa ureche, infectia se va agrava in fiecare zi si vei ramane cu sechele definitive (infertilitate, de exemplu).

NOname
| NOname a răspuns:

Du-te macar la farmacie, povesteste-i farmacistei despre toate simptomele tale si ea iti va da un tratament potrivit (sa speram). Desi bineinteles un genicolog ar putea sa te ajute cel mai bine. Daca te-ai duce la un genicolog particular, ai putea sa faci in asa fel, ca parintii tai sa nu fie implicati. Indiferent de decizie, pe care o vei lua, succes!winking

| rosto a răspuns:

La ginecologie te poti duce si fara parinti chiar daca esti minora. vezi bine ca daca te tratezi de capul tau nu rezolvi nimic, poate chiar mai rau faci happy si partenerul trebuie sa urmeze un anume tratament, pentru ca altfel faceti ca la ping pong, i-o dai lui, ti-o da tie happy

| Abcfunny a răspuns:

Bună!
şi eu cand i-au augumentin fac o ciupercă in zona genitală straight facedar fac de 2 ori spalari cu TantumRosa...sunt niste pliculeţe, le dizolvi inntr-un lighean şi te speli "acolo"

| Andrei_2426 a răspuns:

Pai un prieten de al meu a avut o problema asemanatoare cu prietena lui.
ai grija fara contact sexual deoarece se da si nu stiu exact cum se numeste aceasta boala.stiu doar ca prietenul meu a luat boala de la iubita lui si amandoi aveau o secretie alba urat mirositoare, doctorul le-a dat niste pastile si un unguent.
sfatul meu e sa te duci totusi la doctorul de fam. care iti va spune macar o teorie a ceea ce poti avea si dupa poti sa te interesezi de medicamente
succes

| Mihaela_4926 a răspuns:

Crede-ma, spala-te cu ceai de pelin extravaginal si cumpara de la farmacie tantum rosa pentru spalaturi interioare ( trebuie sa iti cumperi si pompita pentru interior) timp de 10 zile si vei fi mai curata decat atunci cand ai fost bebelus. Am avut si eu multe astfel de probleme. Se iau de pe wc sau prin contact sexual sau altele/ In fine sa iti faci spalaturi si vei fi ok, insa e bine sa mai consulti si un medic, nu trebuie neaparat sa stie parintii, sunt atatea cabinete..., le spui ca te duci la plimbare, un control dureaza f putin si nu e foarte scump daca sti sa cauti cabinetul potrivit