| Ioana_9117 a întrebat:

De curand au inceput sa imi apara niste bubite mici la colturile gurii. ce sunt si cum le pot trata? fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| thisisMirel a răspuns:

Acele bubite nu se trateaza!laughingDispar singure la un timp anume si stii de ce? Pentru ca acele bubite au aparut din cauza ca nu ti-a priit ceva sau nu ti-a placut ceva care ai mancat intelegi.Nu te panica ti-am zis o sa dispara de la sine. Sper ca te-am ajutat. Fundita? PLZ

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai zabaluta, aplica unguent de Tetraciclina timp de 5 zile, de 4 ori pe zi.

| LondoneseCat a răspuns:

Nu stiu exact cum arata dar imi dau si eu cu parerea in necunostinta de cauza, posibil sa fie herpes. oricum, cumpara de la farmacie zovirax si da-ti cu ea happy funda?:*

| liii a răspuns:

Da cu Aciclovir.

| Irinnaaa a răspuns:

In colturile gurii daca iti apare ceva se numesc " zabalute ". Sunt un fel de herpesuri, dar nu atat de proeminente si sunt doar in colturi. Poti folosi ACICLOVIR. Eu, personal, pentru tot ce-mi apare la nivelu' pielii ( iritatii, arsuri, bubite, chiar si cosuri sau zgarieturi ), folosesc o crema numita HEMEL. Si mi se pare mai buna decat acicloviru'. Daca insa nu e zabaluta, s-ar putea sa fie o iritatie sau vreo alergie minora. Incearca hemel, sau cere sfatu' unui profesionist daca nu se estompeaza.