| AlinElle89 a întrebat:

De la stres poate sa intarzie sau sa nu vina stopul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mymed a răspuns:

Da, stressul e una dintre cele mai frecvente cauze de intarziere a menstruatiei.
http://www.mymed.ro/intarzierea-menstruaiei.html

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, de la stres iti poate intarzia menstruatia (ca sa vorbim cat de cat decent, formula folosita de tine fiind prea vulgara pentru a fi folosita pe un site public). Totusi, stresul poate fi responsabil de intarzieri mici, de obbicei in jur de 3-5 zile. Orice intarziere de peste 7 zile impune test de sarcina (daca esti activa sexual) si apoi consult ginecologic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, este foarte adevărat!
Pa, pa.

| IceCreamDoll a răspuns:

Poate sa intarzie sau sa nu vina daca ai avut contact sexual. Sau daca nu, pur si simplu. Pana la 15-16 ani nu vine regulat. Du-te la un medic ginecolog daca nu ma crezi, oricum nu o sa-ti faca nimic. O sa iti puna o serie de intrebari cum ar fi daca ti-ai inceput viata sexuala, dar nu te speria, nu o sa patesti nimic. Bafta!

| Blackbuterfly a răspuns:

Se poate.Si eu am patit`o de cateva ori.Nu e nimic gravwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,printre alti factori(medicamente, diferite probleme de sanatate, etc)si stresul poate provoca intarzieri(mai mari sau mai mici) ale menstruatiei.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la chilotis.com

| Krs_6001 a răspuns:

Sigur ca da. Stresul deregleaza menstruatia si ne afecteaza mult organismul, sigur depinde cat de intens te stresezi.cu cat te stresezi mai mult cu atat este mai mult ca sigur sa iti intarzie cat mai mult. Si eu am patit de multe de ori sa imi intarzie numai din cauza stresului ( mi-a zis doctorul ) pentru ca probleme nu am.imi vine regulat.

Stresul - stresul mintal poate altera temporar functionalitatea normala a hipotalamusului – structura neurologica cu rol in reglarea si controlul intregului sistem endocrin, a secretiilor de hormoni ai glandelor si implicit a ciclului menstrual. In consecinta ovulatia si menstruatia se pot opri ca urmare a unui stres mental si/sau emotional puternic, reluarea ciclurilor normale urmand a se face dupa trecerea perioadei respective.

Deci este un factor destul de important.
Si nu de mult am aflat ca sa facut un studiu :

Ginecologii avertizează că stresul emoţional şi supărările pot cauza dispariţia menstruaţiei, un sindrom numit amnoree. Absenţa ciclului, în astfel de cazuri, poate persista până la câteva luni, spun specialiştii, perioada depinzând de intensitatea stresului.

ti-am zis depinde si cat te stresezi si asa mai departe.
Sper ca te-am ajutat! :*

| alwaysfallen a răspuns:

Da se poate stai linistita nu te stresawinking