| litere123 a întrebat:

De vreo două luni am ochii umflați, pleoapele de jos(sub gene). Am avut o perioadă în care am avut la ambii ochi ulcior, însă deși mi-au trecut, parcă și-au lăsat semne. Pe lângă asta, recunosc că am ore puține (aproximativ 6) de somn pe noapte, dar nu am timp să dorm mai mult. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Ochii sunt umflati mai ales dedesubt) de la oboseala, de la lipsa somnului.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cimitirele sunt pline de oameni de ne înlocuit care nu au avut timp să doarmă suficient, și de orbi care și-au neglijat ochii. Chiar dacă dormi doar 6 ore, de pauze de odihnă tot ai nevoie, înafară de cazul când traversezi oceanul înot. În acele pauze, fă și pauze oculare, stai cu ochii închiși.