| anonim_4396 a întrebat:

Deci am dat mana(noroc) cu o persoana infectata cu SIDA si sifilis. si sunt sigur ca am luat sifilis am niste bubute pe penis si ca un fel de răni (cicatrici) pe mâini. relatii sexuale nu am avut de 3 luni si atunci am facut protejat. întrebarea mea e daca am luat si sida? Jur ca așa speriat nu am fost in viata mea cryingam auzit ca nu se trimite așa usor dar prin alta cale nu as fi putut lua sad va rog o părere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta nu ai luat nici sifilis, nici HIV. Nimeni, niciodata, nu a luat astfel aceste boli.
In sifilis, la poarta de intrare (deci pe penis daca ai avut contact sxeual, pe mana daca ai intrat in contact cu cantitati mari de sange infectat), dupa fix 21 de zile de la infectare, apare o rana mare, urata, cu margini dure, foarte adanca, acoperita de o secretie murdara, complet nedureroasa, numita sancru dur.
Tu nu ai asa ceva pe mana, iar pe penis nu ai avea de ce sa ai (doar daca l-ai introdus in gura, vaginul sau anusul unei persoane bolnave).
Trebuie sa te vada urgent un psihiatru, suferi de o psihoza si asta te poate afecta grav pe viitor. Ai halucinatii despre o infectare imposibila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt liniștea ta mergi și fă niste teste pentru niste răspunsuri concrete... Dar dacă nu ai avut contact sexual e ok nu se ia doar prin atingeri..stai liniștit!

| iAMVi a răspuns:

Aveai vreo rana la mana cand ai dat mana? Daca nu, n-ai de ce sa te temi, mai ales SIDA, nu se transmite asa usor, spre exemplu cel infectat trebuie sa aiba o rana deschisa si la fel si tu, cam greu si mult ghinion sa se intample asta nu? Si tine minte ca cea mai puternicaarma este creierul, daca te stresezi continuu mai rau faci, poti sa-ti imbolnavesti ficatul si alte complicatiiwinking