| wowmentol2 a întrebat:

Deci scurt si la obiect.
Cu ce se poate inlocui alcoolul?
Ce pot face sa nu mai beau, ce pot consuma (mancare/lichide) sa nu mai consum alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Bunasuntcuriossss a răspuns:

Nu prea stiu. In orice caz trebuie ca tu sa vrei sa te lași. Daca nu poti sa te lasi dintr o data, azi sa zicem bei 2, maine 1, poimaine jumatate, pana ajungi la 0. Ori asta, ori te poti gandii ca viitorul tau nu cred ca vrei sa l petreci printr un șant, si renunti dintr o data la alcool

| Osneros a răspuns:

Cu disciplina.

| doctorandus a răspuns:

Bere fara alcool. Exista si vin fara alcool, dar banuiesc ca e mai scump.

| AlexAL275 a răspuns:

Poți de exemplu să consumi fructe sau legume. Îți va fi foarte greu mai ales dacă nu ai voință să faci această schimbare. Ai putea începe să repeți " Nu-mi mai place alcoolul" sau " Mă scârbește", cu cât repeți de mai multe ori, cu atât devine un obicei care se întipărește în subconștient. Te-ai putea apuca de un sport( fotbal, tenis, handbal, basket). Alcoolul este precum drogul și pornografia, odată ce le încerci, cu greu te mai poți dezlipi de ele. Sunt anumite substanțe care se eliberează atunci când bei alcool, te droghezi sau te uiți la materiale pornografice, ele te fac să simți plăcere, una de scurtă durată care în timp te poate distruge. Aici e o chestie care ține de creier și voință. Gândește-te atunci când vrei să renunți ce se va întâmpla atunci când vei renunța, când te vei da bătut. Mult succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Mancarea sanatoasa si ceai de plante!
Iar ca sa-ti tii mintea si trupul ocupate, apuca-te serios de un sport si practica-l zilnic cate 1-2 ore, pana la epuizare.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Efectul placebo.Incearca sa cumperi ceva sau sa pui pe cineva sa iti cumpere ceva si sa pretinzi ca bei alcool,dar de fapt nu bei si vei intimida creierul sa creada ca inca consumi,ar fi mai bine sa nu stii tu asta deoarece nu va merge, dar daca nu stii vei crede ca e alcool si vei continua sa iei pana vei realiza ca nu ai bauthappy, e doar o solutie psihologica, daca esti un bautor inrait si cunostii gustul bine o sa iti pui intrebarea ce beau?, si nu vei mai continua, ar trebui sa gasesti o bautura care sa para ca contine alcool cand o bei dar de fapt sa nu aiba.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Poate acu intrebarea ta e cum sa faci sa nu iti dai seama din moment ce ti-am spushappy.Zi la o persoana apropiata sa tina minte si uita de ce ai spus, lasa-l pe el sa tina minte si sa iti cumpere fara alcool ca atunci sa vina la tine si sa spuna hai sa bem ceva, dar nu prea ar iesi deoarece ma indoiesc ca si tu cumperi si ai preferinte, dar daca ai renunta tu si ai bea de la altii ar fi altceva

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cu ambiție.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie si discuta cu el.
Exista medicament "Ant Alcohol" si asemanatoare, dar se administreaza sub prescriptie medicala.
Evident, ai nevoie si de vointa.
In cazuri grave, tratamentul se face in centre de dezalcoolizare specializate.

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de medicatie.

| antimulte a răspuns:

Inlocuieste, o bere cu o apa, sau bere fara alcool. Eu consum bere fara alcool zilnic, imi place berea dar trebuie sa conduc si cele 2 nu se pupa... Iar ca mancare, mergi pe legume... si fara multe condimente sau sare. Mai taie din pofta de baut.

| anonimg a răspuns:

Singura soluție este voința. Iar voința trebuie să aibă la bază o motivație sau mai multe.
În toate cazurile Dumnezeu ne poate ajuta dacă Îl vom ruga.