| MihaiV01 a întrebat:

Salutare, am o întrebare insa o sa va povestesc putin sa ca înțelegeti despre ce este vorba.
De curand mi-am facut cativa prieteni si noi cum tot mergem in oraș si etc. mereu ne oprim la un magazin sa ne cumpăram cate ceva de baut.
Ei toti consuma alcool, dar eu nu consum si nici nu fumez, dar in schimb beau cola pot sa spun ca foarte mult dar nu in fiecare zi.
Ei mereu imi atrag atenția cum ca daca mai fac asta o sa am probleme cu inima sau ficatul, dar din punctul meu de vedere alcoolul mi se pare mai periculos decat cola.
Asa ca va întreb pe voi ce părere aveți?
Ar trebui sa beau mai rar cola sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Toti ti-au facut capu calendar.Eu iti spun altceva, bea fratioare cola daca asta iti place, bea pana te inteapa o data inima, apoi tu il arunci.Eu la fel faceam, toti imi faceau capu calendar, ba tigari, ba alcool, ba prea multa golaneala, etc.Eu am fost genu de om care am cam facut greselile pe care le-au facut alti, in loc sa invat din greselile lor.Beam si eu foarte multa cafea, multi imi spuneau ca ma ia tremuratu, neam, de unde.Ma luat tremuratu, aveam 16 ani, de atunci ma moderez la 3 cafele pe zi, fara zahar.Baga in tine cola pana ti se face rau, apoi o sa te lasi, ti se scarbeste.Asa eram eu cu pepsi, si cu energizante.beam 2 pe zi, pana m-a intepat de 2 ori inima, apoi am dat cu ele cat colo, beau unu la luna, poate trece si 2 3 luni si nu pun in gura.Sucuri? Da, mai beau, si asta mai rar, azi am baut 2, ieri si alaltaieri la fel, depinde de starea care o am. Daca iti place, bea.Fi sigur ca totu dauneaza, mai mult sau mai putin.Pana si painea care o bagi in gura, si aia e cu chimicale, deci in concluzie, in 2 propozitii(sau mai multe)simte-te bine, sigur nu o sa mori, va trebui sa te opresti in cele din urma, pentru ca organismu iti va cere asta.

| MihaiV01 explică (pentru Liviu):

Apreciez sinceritatea, in cele din urma ti se face scârbă si nu iti mai vine sa bei
sincer sa fiu acum numai simt nevoia sa consum atat de mult ultima data cand am facut-o a fost acum 2 zile
totuși o sa incerc sa fac o pauza pentru ca mereu eu sunt si anemic asa ca e mai bine sa beau de cel puțin 2.3 ori pe luna, dar pur si simplu sunt independent mi- greu intr-un fel

| Violleta2022 a răspuns:

Eu vin si te intreb, de ce ti-ai facut prieteni noi, dintre cei mai rau famati, chiar au murit baietii si astia au fost unicii pe care i-ai gasit?
Cola iti afecteaza orgasnismul, dar curand te vei apuca si tu de bautura, fiindca -i doar chestie de timp sa cazi in patima lor, daca tot i-ai luat de prieteni.

| MihaiV01 explică (pentru Violleta2022):

Drăguța
1 îmi vine sa vomit cand cineva fumeaza in prezenta mea
2 urasc mirosul de alcool si imi provoca migrena
3 par de treabă eu ma înțeleg bine cu ei
nu ii pot judeca după preferințele lor suntem diferiți fiecare are propiul stil... okay?

| MihaiV01 explică (pentru Violleta2022):

Imi pare rau daca ti-am răspuns in cel mai rautacios mod
dar m-am saturat sa fiu un antisocial sau un tip care isi urăște viața din cauza unei famili care nu stie ce e aia responsabilitate
vreau sa fiu un om normal nimic mai mult
Totusi dilema mea era daca cola afectează intr-un fel

| SasukeCS2 a răspuns (pentru Violleta2022):

A aratat la stiri un studiu in care se spunea ca 80% dintre tineri fumeaza...

| Violleta2022 a răspuns (pentru SasukeCS2):

Poate-n Romania sunt 80%, ca-n Australia este taman pe dos.
Rar, extrem de rar vad pe cineva fumand aici, pentru ca in spatii publice, terase, restaurante si plaji, fumatul este interzis. In unele cartiere de la ocean, este interzis fumatul chiar si pe strada, iar un pachet de tigari costa $35-$40.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiV01):

Da, cola afecteaza sanatatea destul de grav.
Un pahar odata la 1 luna nu-i mare lucru, dar daca bei zilnic, cu siguranta vei avea probleme.

| MihaiV01 explică (pentru Violleta2022):

Oh...voi încerca sa renunț la acest viciu daca pot sa ii spun așa
Mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiV01):

Bea un suc de fructe, in loc de cola, ca nu-ia atat de rau.

| anonimg a răspuns:

Nici cola nici bauturile alcoolice nu sunt bune. Dar alcoolul face mai mult rau deoarece prin el se ajunge la violenta.
Ficatul este afectat cel mai mult de alcool si de stres.

| MihaiV01 explică (pentru anonimg):

Da ai dreptate
dar vreau sa spun cola afectează intr-un fel?

| anonimg a răspuns (pentru MihaiV01):

Pe lângă problemele fizice, zaharul și cofeina duce și la dependență. Adică dintr-un consum moderat (adică o doză mică/zi) se poate ajunge la doi litri/zi.
https://www.romedic.ro/ce-efecte-are-coca-cola-asupra-organismului-0P33473
Sunt multe site-uri care le găsești la o căutare pe Google: efectele consumului de coca cola.
De asemenea nu știm exact ce conține, și cred că este singura băutură care își păstrează la secret ingredientele. Altfel spus, cum poate exista pe piata un preparat fără să aibă o listă completă de ingrediente, în afară de apă, zahar și cafeină?

| MihaiV01 explică (pentru anonimg):

Oh, nu m-am gândit la asta
dar e atat de greu
dar sper ca voi găsi determinare sa renunț la aceasta băutură

| anonimg a răspuns (pentru MihaiV01):

Succes!

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Aromele sunt secrete, nu restul ingredientelor, care sunt scrise pe fiecare sticla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probleme cu ficatul o sa aiba ei de la alcool...

| MihaiV01 explică (pentru anonim_4396):

Asta le-am spus si eu dar ei o baga pe aia cu rinichiul big grin

| SasukeCS2 a răspuns:

Hai sa iti spun eu care e smecheria. Alcoolul, nicotina (din tigari), cafeina (din cola si cafea) sunt niste droguri legale deoarece ele chiar functioneaza ca drogurile mai exact contribuie la producerea de dopamina, hormonul fericirii cee ce te face sa te simti bine cand le consumi si din cauza asta creeaza dependenta. Si faza cu cola, da este toxica, iti strica dintii si poate declansa diabetul. Cea mai buna este apa, dar daca vrei ceva racoritor ia-ti limonada sau fa-o tu acasa. Tai o lamaie in doua, iei o bucata de lamaie si o storci in cana, pui o lingurita de zahar si o bagi la frigider. Sigur o sa iti placa si lamaia e si sanatoasa ca iti intareste sistemul imunitar happy

| MihaiV01 explică (pentru SasukeCS2):

Mulțumesc!
Instrucțiunile tale chiar m-au amuzat puțin, ești tare big grin
nu e o idee rea sa stii pana la urma lămâile sunt preferatele mele

| doctorandus a răspuns (pentru SasukeCS2):

"Dopamine serves many complex functions in the brain, and only kindergarten brain science describes it as an addictive drug." https://www.psychologytoday.com/......-addictive

Tradus: "Dopamina servește mai multe funcții complexe în creier și doar știința creierului la nivel de grădiniță o descrie ca fiind un drog adictiv. "

| Andrei2072 a răspuns:

Depinde la ce fel de bautura te referi cand spui alcool, eu mai degraba as bea o bere decat o cola, cantitatea inseamna totul.

| MihaiV01 explică (pentru Andrei2072):

Da pai in mare parte ei sunt cu berea dar sunt unele dați cand isi iau ceva whisky sau jack daniel ceva de genul
dar sincer e mai periculos decat cola pentru ca cola e doar toxic

| MasuDinamo29 a răspuns:

Bea apa.

| MihaiV01 explică (pentru MasuDinamo29):

De 2 luni fac asta refulat
adica de vreo 3-4 ori pe zi
dar se întâmplă sa ma mai scap si sa beau băuturi carbogazoase precum sucurile