| wrzeraaaaa a întrebat:

Depresia joaca rol la creierului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum adica rol al creierului?

| zilog a răspuns:

Ia-te de munca si nu vei mai avea timp sa fii deprimata

imagineaza-ti ca mergi 2 Km pe jos pana la autobuz peste dealuri abrupte
te duci muncesti cu responsabilitate gigantica cu marfa scumpa
daca gresesti ceva ajungi la puscarie sau platesti greselile
gen orice greseala costa cam o luna de munca gratis
sa nu iti mai iei salariul
iar munca este doar in picioare cotnra cronometru
atlii muncesc mai repede de cat tine
tot timpul sefii iti scot ochii ca nu te misti destul de repede
si toata munca se face doar in picioare
si ai marfa gestiune de 40 000 euro pe ora iti trece marfa prin mana
prin gestiunea ta pentru care semnezi cu buletinul tau ca este in stoc la tine apoi trebuie sa faci ceva cu ea si sa o trimiti la clienti
pe diferite adrese sa le faci si chitata si facutra si sa sa o impachetezi si sa scrii adresa corecta si sa ceri banii corecti
si sa o trimiti cu curierul
si toate astea doar in picioare

sa vezi cum iti zboara depresia din tine cand ai ditamai raspunderea
si oameni pe langa tine angajati care abia asteapta sa te uiti in alta parte sa iti faca vreo manevra sa iti fure din marfa respectiva

nu mai ai timp sa fii deprimata
daca ajungi in fiecare noapte acasa la ora 12 noaptea
mergand din nou peste dealuri 2 Km pe jos
am uitat sa spun la munca stai 12 ore in picioare fara scaun si trebuie sa alergi sa iei marfa de pe rafturi sa o testezi si sa verifici cu ce a comandat clientul apoi sa o trimiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești tu sigur că ai așa ceva?

| Sekim a răspuns:

Nu inteleg intrebarea dar o sa raspund la intrebarea pe care cred ca ai vrut sa o pui, aceasta fiind : Creierul are vreun rol in depresie? Raspunsul este da, este foarte logic. Depresia porneste de la creier, sa zicem ca ai intrat in depresie dintr o despartire. Poate persoana aia ti a facut ceva rau, te a parasit si nu a mai interesat o de tine. Tu aveai incredere in persoana aia, ea a plecat. Creierul tau gandeste si asimileaza toate informatiile dupa care creeaza o concluzie sau o urmare, care, depinde si de tine desi la multi oameni concluzia aia se trage involuntar. Daca esti capabil sa iti controlezi mintea, nu vei intra in depresie, daca nu esti capabil, vei cadea direct in ea. Daca esti capabil sa iti controlezi creierul si sa gandesti limpede intotdeauna practic devii invulnerabil.

| Balalau95 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu toti dintii in acelasi timp