| bianca142 a întrebat:

Doar pentru fete!, implinesc 11ani in toamna de ceva timp ma doare burta de mult timp, dar nu mi-a venit menstruatia sanii ma dureau fara sa pun mana pe ei iar acum nu simt piatra dar inainte simteam piatra ma durea doar un san acum celalalt nu prea simt nici piatra, de fapt ce se intampla menstruatie sau imi cresc sanii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sanii te dor datorita faptului ca sunt inca in crestere. Daca te atingi si iti examinezi sanii, vei observa la atingere o zona tare, uneori dureroasa, aceea este aureola...cu alte cuvinte acele aureolele sunt ca niste muguri de crestere dar care dor in acest proces de crestere.

| vio2006 a răspuns:

Draga Bianca...ce inseamna "nu simt piatra"?! Nu poti vorbi cu mama? Cred ca ar trebui sa mergi la medic. La ciclu, fiecare organism reactioneaza in felul sau. Nu poti sti cum vei reactiona tu, dar cineva trebuie sa-ti explice ce se intampla. Nu e nici o nenorocire, este o stare normala, care iti poate provoca neplaceri minore.