| Mia999 a întrebat:

Înainte sa imi vina menstruatia ma durea burta si aveam o balomare insuportabila, precizez ca desi mi-a venit menstruatia inca nu am scapat de aceea balonare. sad ma doare burta mereu si ma simt foarte grasa si balonata. Urinez des si oricat as manca nu ma satur. Mi-e foarte frig la picioare si ma doare burta jos iar cand apas ma doare. Ce se întâmplă? Ma poate ajuta cineva? Ofer fundita si va raman recunoscătooare. Va pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil ca, o parte dintre aceste simptome ( balonare & urinare deasă ) să fie simptome pre/menstruale!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

De asemenea, senzaţia de urinare deasă ( şi, probabil, slab cantitativă ) poate fi un simptom al unei răceli abdominale ( sau chiar o infecţie urinară, ori cistită, dacă este asociată cu alte simptome )...

Vezi detalii despre cistită la linkul :
http://www.divahair.ro/......_tratament

http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

Dacă simptomele NU dispar după 3-4 zile de menstruaţie, atunci NU au legătură cu menstra!

În acest caz, trebuie să mergi la medicul de familie pentru o Trimitere la analize de urină ( sumarul de urină/urocultură cu antibiogramă ), apoi vei primi tratamentul adecvat!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Mia999 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult, sanatate asemenea!

| bursuc001 a răspuns (pentru Mia999):

Cu plăcere!

Mersi şi euwinking

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Ce se intampla?
Cresti, te maturizezi, corpul tau se transforma, devi femeie..pe scurt ITI VINE MESNTRUATIA!
Nu-i mare chestie.te obisnuiesti. Nu toate reactionam la fel. Pe unele ne doare putin sau chiar deloc, pe altele le doare foarte tare, si exista fete care mai si varsa pe chestia asta!
Asa e cand iti vine. Probabil faci parte din categoria "abia ma pot ridica din pat cand sunt la menstruatie". Te vei obisnui.
PS. De balonare si dureri nu scapi cand iti vine, ci cand iti trece!
PS2. Ai auzit de sindrom premenstrual? Il traiesti din plin. Si mananci din plin. Pentru ca asta e menstruatia si n-ai ce sa faci.
Aa si daca te urci pe cantar vei vedea ca ai cu 2-3 kg in plus la menstruatie. Dar cica nu te ingrasi pe perioada ei, indiferent cat mananci. Asa am auzit. Si e oarecum logic. Pentru ca pierzi sange (care cantareste alea 2-3 kg pe care le acumulezi). Si de fapt te umfli cu totul. Dar te desumfli cand iti trece menstruatia.
Aa si inca ceva. Esti mai sensibila acum. De asta ti-e frig. Pentru dureri ia cu incredere Paracetamol, Nurofen, Algocalmin, No-spa, Ibuprofen. O pastila cand te doare. Dar vezi ca si pastilele se iau la un interval de ore. Daca nu iti trece durerea nu mai poti lua o pastila in urmatoarele 4-6 ore. Deci strangi din dinti si te gandesti la altceva.
Gata. Ti-am facut instructajul. Pe care trebuia sa ti-l faca mama ta, net-ul, colegele de scoala, asistenta scolii si chiar se tin ore speciale pe tema asta in gimnaziu. Niste tanti dragute iti explica tot ce ai nevoie. Cel putin la mine asa a fost. Dar de obicei se face in a 8 a cand sti deja cam tot.

| Mia999 explică (pentru Kriss96):

Multumesc frumos de sfaturi si informatii, m-ai ajutat mult :* te pup.

| Laura927 a răspuns:

Mergi la doctorul de familie, ai o dereglare hormonală si/sau ai răcit la ovare.
Si picioarele ai circulația proasta ca si mine, trebuie sa ai papuci tot timpul.
Mergi la medic.
Pup happy

| Carmenutzzzzzaa a răspuns:

No-spa e foarte bun pentru durerile din timpul menstruatiei dar cel mai bine ar fi sa mergi la un medic specializat in asa ceva:*